pieniądze

 

Mieszkańcy gminy Olkusz, wzorem ubiegłych lat, mogą  w tym roku usunąć azbest korzystając z pomocy finansowej samorządu. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Całkowita wartość projektu w 2018 roku to 200 500,01 złotych. Unijne wsparcie, jakie uzyskała gmina to 170 425,00 złotych.

Według informacji uzyskanych w urzędzie, rocznie wpływa około 120 wniosków o dofinansowanie usuwania wyrobów azbestowych. W ubiegłym roku na terenie gminy Olkusz usunięto 225,96 ton azbestu za kwotę 63 870,00 złotych. Środki te pochodziły wyłącznie z budżetu gminy. – Konsekwentnie dążymy do poprawy stanu środowiska naturalnego. Oprócz działań związanych z walką z niską emisją, realizujemy także program usuwania z terenu Gminy Olkusz wyrobów zawierających azbest. Na zadania te skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne, co pozwala zrobić więcej – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Magistrat przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 roku oraz Wieloletnim Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu, wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku.

Zainteresowani mogą wpisać się na listę na dofinansowanie usunięcia azbestu wypełniając wniosek dostępny na stronie urzędu (http://www.umig.olkusz.pl/images/dokumenty/2013/ochr_srod_azbest_04_2013.doc). Wniosek należy przesłać do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (Rynek 1) lub złożyć osobiście w pokoju 326 w godzinach pracy urzędu.

 fot. fotolia.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kominiasz
kominiasz
6 lat temu

[quote name=”wsiowy”]a kto wie,co zrobić ze starą papą ?[/quote]
Do pieca~!!!
NIE WOLNO!!!

wsiowy
wsiowy
6 lat temu

a kto wie,co zrobić ze starą papą ?

Tomek2
Tomek2
6 lat temu

Rząd USA uchwalił. I co? Jest jaks umowa chyba z 1960 roku że nie będzie roszczeń bo kase za to już dostali.
A poza tym niech uchwalaja u siebie. U nas jest inny kraj. Tylko trzeba mieć jaja żeby im powiedzieć NIE.
Ciekawe że do Wegier, czech czy Słowacji nie maja takich roszczeń.
Przeciez nie wypowiedzą nam wojny. A ustawe zawsze można zmienić.Wydłużyc do 2030-40 roku. Dachówka z azbestu jak się nie tłucze nie kruszy to chyba nie jest taka szkodliwa.
Miejmy jaja.

Adam T.
Adam T.
6 lat temu

Golfsztrom, Prąd Zatokowy – ciepły prąd morski w zachodnich rejonach Atlantyku w zasięgu którego jest Irlandia, powoduje, że temperatury zimą rzadko osiągają zero stopni (zwykle jest to 5-8 st C), instalacje wod -kan są na zewnątrz budynków, zatem można przyjąć, że mimo położenia zdecydowanie na północ od Polski, zimy są łagodne i relatywnie ciepłe (poziom odczucia zimna pogarsza większa wilgotność powietrza). Można przyjąć, że nawet nie korzystając z ogrzewania, można zimę przeżyć. W Polsce byłoby to niemożliwe. Jak zatem realnie władze chcą rozwiązać problem ogrzewania mieszkań bez dotacji rujnujących budżety gminne? Po co pisać prawo , które w momencie stanowienia brzmi nierealnie? Czy planuje się masowe przejmowanie gospodarstw, przez Szlachtę Jerozolimską (ustawa senacka 447 w zatwierdzeniu u prezydenta Trumpa) i masowe zniewolenie społeczeństwa? https://www.youtube.com/watch?v=4sLKt9dS7_k

Adam T.
Adam T.
6 lat temu

Jak bardzo oderwani od społeczeństwa lub aroganccy (jak kto woli) są przedstawiciele władz lokalnych i centralnych (radni i posłowie) świadczy poziom stanowionego prawa.
Polska do UE weszła w 2004 roku, Irlandia w 1973. Radni województwa małopolskiego (jako jedyni w Polsce) ustanowili termin wymiany pieców na piece 5 generacji do końca 2022(?) roku – nie jestem pewien daty, zaś wymianę dachów do końca 2032 roku.
Ta arogancja przyczynia się do erozji stanowionego prawa, gdyż terminy są tyleż ambitne co nierealne. Nie wystarczy odebrać azbest, znajdą się tysiące ludzi samotnych (starzejące się społeczeństwo), których nie stać będzie na przeżycie a cóż dopiero tak drogie inwestycje. Chyba, ze planuje się masowe przejmowanie gospodarstw i domostw za kary stanowione z powodu nie wywiązania się ze zobowiązania. Dlaczego porównałem te dwa kraje? Tam szanuje się obywatela, do dziś można spotkać dachy z eternitu (np. tartak w Athboy miasteczko 50 km na zachód od Dublina – sprawdź w Google Map lub osobiście) a referendum w sprawie odpłatności za wodę i ścieki omal nie usunęło rządu chcącego wprowadzić odpłatność wbrew woli społeczeństwa. W Irlandii do dziś sprzedaje się nawet polski węgiel w woreczkach a nikt nie słyszał o piecach 5 generacji

Tomasz2
Tomasz2
6 lat temu

Czy muszę się pozbyć azbestu z domu czy gospodarstwa?
Czy jest prawny obowiązek?
Co z tego że zrobią to za darmo. Trzeba czymś przykryć. A to kosztuje niemało.
Jak mieszkają starsi renciści i mają przykryć dom i stodołę