Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody działań. Ich ofiarami często padają  osoby starsze, samotne, dobrego serca, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej i nagłej sytuacji. Sprawcy pukają do ich  mieszkań  pod różnymi pretekstami np. prosząc o pomoc, o coś do jedzenia czy picia. Mają jeden cel,  szybko wzbogacić się kosztem innych osób. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi i w kilka minut można stracić swoje oszczędności życiowe.  

W poniedziałek tj. 9 grudnia 2019 roku ofiarą złodziejek padła 83-letnia mieszkanka Bukowna. Około godziny 13.30  do mieszkania  starszej pani  zapukała kobieta z prośbą o pomoc. Była w średnim wieku, krępej budowy ciała, ubrana w jasną odzież. Kobieta prosiła lokatorkę o coś do picia i jedzenia. 83-latka chciała pomóc i nie zastanawiając się ani przez chwilę, wpuściła ją do mieszkania. Nie sądziła, że kobieta może ją okraść. Oszustka nie była sama, była z nią jeszcze inna kobieta.  Kiedy weszła do mieszkania i  nabierała wody do słoika, druga w tym czasie, w pośpiechu plądrowała pomieszczenia, w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. Dopiero gdy wyszły,  83-latka zorientowała się, że drzwiczki od jednej z szafek meblowych są uchylone i brakuje oszczędności, które przechowywała seniorka.  Kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych. Sprawa została zgłoszona na policję.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu olkuskiego apelujemy o czujność i rozwagę!

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się,  nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Nie mają oni  żadnych skrupułów.  Bardzo często wykorzystują łatwowierność osób starszych, nie bacząc na ich trudną sytuację życiową czy zdrowotną. W kontaktach z osobami nieznajomymi kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. To pomoże uniknąć przykrych sytuacji.

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie wpuszczaj obcych do swojego mieszkania!

Oszuści zazwyczaj działają w dwójkę. Pukają do drzwi pod różnym pretekstem. Czasem proszą o pomoc materialną, o coś do picia czy jedzenia, tłumaczą, że są pracownikami gazowni, elektrowni lub wodociągów. Jedna z osób absorbuje uwagę domownika, zadając mu liczne pytania, a druga w tym czasie plądruje mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

W takich sytuacjach zawsze zachowaj czujność i rozwagę!

– Nie przechowuj w mieszkaniu dużej ilości gotówki i kosztowności, a jeśli masz je w domu, schowaj w miejscu trudno dostępnym, najlepiej w kilku różnych miejscach.

– Miej w telefonie listę z użytecznymi numerami, np. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.

– Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.

– Zamykaj drzwi, gdy wychodzisz  na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.

– Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

– Zanim otworzysz drzwi, sprawdzaj przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.

– Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

– Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj  z nimi żadnych umów.  Nigdy nie podpisuj umów, co do których nie ma pewności, że są prawdziwe.

– Nie wpuszczaj obcych do mieszkania.  Osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.

– W banku wypłacając większe sumy pieniędzy, upewnij się, że nie jesteś obserwowany.

Źródło: KPP Olkusz

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu Bukowno

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
pavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Zasada jest prosta – nie znam = nie otwieram, a tym bardziej wpuszczam do mieszkania.

mike
mike

Zasada jest prosta – nie znam, nie otwieram tak trudno to zrozumieć!