Bliższe i dalsze wędrówki, rajdy, historyczne wystawy – Oddział PTTK w Kluczach ma już 10 lat. Jubileusz świętowano w auli Szkoły Podstawowej w Kluczach.

Gości zgromadzonych na jubileuszu przywitały prezes Oddziału PTTK w Kluczach Małgorzata Kocjan i sekretarz Zofia Romańczuk. Rozpoczęto od prezentacji historii powstania PTTK w Kluczach oraz jego 10-letniego dorobku. Imprezy, które zaczęto organizować wkrótce po utworzeniu oddziału, stały się cyklicznymi wydarzeniami. Przykładem może być Rajd Nordic Walking po Pustyni Błędowskiej na otwarcie sezonu turystycznego,  a także rajdy dla przedszkolaków czy młodzieży. Kluczewski PTTK organizuje także od dwóch lat Rajd Pamięci Oddziału Partyzanckiego „Surowiec”. Przez minione 10 lat zorganizowano łącznie ponad 400 imprez, w których uczestniczyło ponad 7 tysięcy osób.

Oddział nosi imię zmarłego pięć lat temu Zbigniewa Czapnika, nie mogło zatem zabraknąć opowieści o inicjatorze powstania kluczewskiego PTTK. -Zbyszek był zapalonym turystą i świetnym organizatorem. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku namawiał nas na bliższe i dalsze wędrówki. Potem zaproponował utworzenie koła w Kluczach przy PTTK Olkusz – opowiadała prezes Małgorzata Kocjan. W ubiegłym roku PTTK w Kluczach stało się samodzielnym oddziałem z osobowością prawną.

Działalność oddziału PTTK w Kluczach ściśle związana jest z lokalną historią. To nie tylko wystawy dotyczące Klucz na starej fotografii czy historii fabryki papieru. Kilka lat temu z inicjatywy oddziału w kluczewskim parku stanął obelisk Ludwika Mauve, niemieckiego fabrykanta, który w 1887 roku kupił Klucze i rozpoczął budowę cementowni oraz papierni. Pamiątkowy obelisk jest jednym z celów projektu „Poznajemy ojcowiznę – śladami przodków i historii wsi Klucze” autorstwa Koła PTTK w Kluczach, na który pozyskano dofinansowanie w ramach konkursu Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki ”Małopolska Gościnna”.

Podczas jubileuszu goście mieli okazję obejrzeć okolicznościowe wystawy oraz zdjęcia z wielu rajdów i wędrówek.  Po życzeniach składanych przez sympatyków oddziału PTTK w Kluczach prezes Małgorzata Kocjan i wiceprezes Barbara Swędzioł wręczyły związkowe odznaki członkom PTTK oraz dyplomy dla przyjaciół oddziału. Zwieńczeniem uroczystości był jubileuszowy tort, a rozmowom przy stołach nie było końca. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments