jewka_177

Od 1 października zacznie działać Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce. W tej prekursorskiej placówce pomoc znajdzie kilkunastu młodych ludzi, uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Przewidziano w niej miejsca dla 17 osób.

jewka_196

Pensjonariusze będą mieli zapewnione nie tylko leczenie, mieszkanie i jedzenie, ale również możliwość nauki dostosowanej do indywidualnych potrzeb. W ośrodku funkcjonować ma dzienna placówka opiekuńczo – wychowawcza, prowadzona przez powiat. Olkuski Nowy Szpital zajmie się ośrodkiem terapii uzależnień, który finansowany będzie z kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli w placówce będą przebywać osoby spoza powiatu olkuskiego, za ich pobyt zapłacą powiaty, z których pochodzą. Minimalny okres leczenia to sześć miesięcy.

– Podpisaliśmy porozumienie z Nowym Szpitalem w Olkuszu, określające zasady udostępnienia placówki pod działania terapeutyczne. Szpital nie ma jeszcze podpisanego kontraktu, ale w tym przypadku raczej nikt poza olkuską placówką nie będzie się o niego ubiegał. Teraz jesteśmy na etapie zatrudniania personelu: pedagogów, psychologów, pracowników gospodarczych – wyjaśnia starosta olkuski Jerzy Kwaśniewski.

Na gruntowny remont siedziby ośrodka powiat pozyskał prawie 2 mln złotych unijnej dotacji. Dawniej mieściła się tam filia Domu Pomocy Społecznej. Na młodych ludzi czekają nowe pokoje, sale terapeutyczne i gabinety. O uruchomieniu ośrodka poinformowano wszystkie Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie w Polsce oraz władze województwa, by wspomogły olkuskie starostwo w zapewnieniu kompletu pensjonariuszy. – Wystąpiliśmy do marszałka, by pokrył również połowę kosztów związanych z początkowym funkcjonowaniem ośrodka, bo pewnie nie od razu będzie komplet pacjentów. Prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych to zadanie powiatu, ale już terapia i zajęcia są w gestii marszałka – dodaje starosta.

Fot. Starostwo Powiatowe w Olkuszu

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
WolbromiokRAFAŁ Z Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wolbromiok
Wolbromiok

[quote name=”RAFAŁ Z”]Gdyby nie warcholstwo Soski ośrodek w Jeżówce mógł działać od 2010 roku . Jednak destrukcja Soski popsuła plany . Ten człowiek nie ma za grosz honoru oprucz psucia iniszczenia nic nie ZROBIŁ dla miasta i gminy Wolbrom !!![/quote]
nic nie zrobił dla NIKOGO to jest chodząca destrukcja

RAFAŁ Z
RAFAŁ Z

Gdyby nie warcholstwo Soski ośrodek w Jeżówce mógł działać od 2010 roku . Jednak destrukcja Soski popsuła plany . Ten człowiek nie ma za grosz honoru oprucz psucia iniszczenia nic nie ZROBIŁ dla miasta i gminy Wolbrom !!!