plener_las

„Leśne” obrazy, fotografie, ceramika – to efekty dwudniowego pleneru „Barwy Lasu 2011”. – Artysta to ,,zwierzę plenerowe”, jak mawia Hanna Bakuła, więc idealnie wpisuje się las – mówi Mariusz Połeć, który wraz z olkuskim Nadleśnictwem zorganizował plener. Patrząc na dzieła, jakie powstały w leśnych zaciszach, twórcy wpasowali się idealnie.

Kilkunastu artystów na czele z nadleśniczym Romualdem Jurzykowskim wędrowało po lasach. Co zainspirowało malarzy i fotografików? – Zobaczyłem takie miejsca, których wcześniej nie widziałem. Uchowały się przed ludźmi, nie są zadeptane. Pełna ekspresja, ciągłe zmiany natury, światła – coś niesamowitego. Mnóstwo świeżości, ogromna różnorodność – świetne miejsce na twórcza pracę – zachwyca się Mariusz Połeć.

Zwieńczeniem wyprawy było ognisko zorganizowane u podnóża smoleńskiego zamku. – Malarsko-fotograficzne wizje przegryzano kiełbaską, przepijano piwkiem, co by smaki wszelakie wydobyć z tego spotkania. Ja to nazywam ładowaniem pędzli i wyostrzeniem spojrzenia. Widać, że leśna brać czuje artystycznego ducha! – tak swoje wrażenia opisuje w poplenerowym folderze Jacek Majcherkiewicz.

Zdaniem leśników, warto oderwać się od miasta i przyjechać na łono natury. – Poprzez ten plener olkuskie lasy doczekały się swojej artystycznej oprawy. Piękno lasu utrwalone na płótnie posiada szczególną wymowę i znaczenie. Każdy fragment lasu wart jest takiego upamiętnienia i zachowania, bowiem staje się wówczas w pewnym sensie nieśmiertelny – czytamy w folderze słowa nadleśniczego Romualda Jurzykowskiego. Artyści upamiętnili wiec na swoich obrazach i fotografiach m. in. smoleński zamek, rozlewiska na Karnej, ogród w Będkowskiej i stawy w Kluczach.

Prace można oglądać w olkuskiej galerii OK.NO do 28. września. Artyści składają podziękowania dyrektor MOK-u w Olkuszu za przygotowanie wystawy. Od 6. października będzie można ją także obejrzeć w Centrum Kultury w Wolbromiu.

Las był inspiracją dla: Joanny Bożek, Kazimierza Forgacza, Norberta Kobusa, Teresy Kocjan, Wiesławy Kowal, Michała Kwarciaka, Jacka Majcherkiewicza, Mariusz Połecia, Wioletty Sarota – Stach, Bianki Skowronek, Iwony Skupińskiej, Agnieszki Sroki, Ryszarda Ślęczki, Małgorzaty Wieczorek i Marii Witek.

Fot. Sonia Skowronek

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artyska
Artyska

brawo Poleć!