6 parafiada regionalna w bukownie1

W dniach 21 – 25 maja 2014 roku, tj. od środy do niedzieli przy wspaniałej słonecznej pogodzie odbyła się VI Parafiada Regionalna w Bukownie, która jest częścią ogólnopolskiego projektu „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało” koordynowanego przez Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy. 

Głównymi Organizatorami, a zarazem darczyńcami na rzecz imprezy byli: Parafia św. Andrzeja Boboli w Bukownie z Ks. Proboszczem Wojciechem Tkaczem, Zespół Szkół nr 1 w Bukownie z Dyrektorem Mirosławem Siudyką i Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie z P. Dyrektor Anetą Nielabą. Wydarzenie to wsparli finansowo: Gmina Bukowno z Burmistrzem Miasta Bukowno Mirosławem Gajdziszewskim i Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół nr 1 w Bukownie oraz anonimowi sponsorzy prywatni, którzy przekazali dla zwycięzców poszczególnych konkursów i zawodów sportowych cenne nagrody rzeczowe.

Honorowy Patronat nad Imprezą objęli: J.E. Biskup Diecezji Sosnowieckiej Ks. dr Grzegorz Kaszak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej Ks. dr Michał Borda i Burmistrz Miasta Bukowno mgr inż. Mirosław Gajdziszewski. Na tegoroczną imprezę przybyło 508 uczestników reprezentujących 18 placówek. Szczególnie cieszył udział w VI Parafiadzie Regionalnej w Bukownie osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy jak co roku zaprezentowali swoje umiejętności w konkursie plastycznym „Anioł na…”

We środę 21 maja odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji uczestników, organizatorów, patronów i darczyńców VI Parafiady Regionalnej w Bukownie, podczas której zwycięska reprezentacja ubiegłorocznej Parafiady zapaliła Znicz Parafiadowy. W czwartek na pięknej scenie Miejskiego Ośrodka Kultury przeprowadzono dwa konkursy wokalne: „Muzyka moim życiem” i „Sacro Song”, a pierwsi laureaci odebrali statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.

6 parafiada regionalna w bukownie2W piątek rano grono laureatów powiększyło się, gdyż na uroczystej inauguracji VI Parafiady Regionalnej w Bukownie zostały wręczone nagrody i statuetki w dwóch konkursach plastycznych: „Anioł na…” i „Projekt maskotki VI Parafiady Regionalnej w Bukownie”. Piątek też był zasadniczym dniem parafiadowej rywalizacji. Uczestnicy konkurowali ze sobą w 6 dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, piłce siatkowej, pływaniu, tenisie stołowym, biegu na 60 m i skoku w dal. Na najlepszych sportowców czekały medale i statuetki. Obok rywalizacji sportowej równoległe odbywały się konkursy wiedzowe oraz artystyczne. Młodzi uczestnicy walczyli o zwycięstwo w konkursie rozrywek logicznych „Rusz głową” i konkursie wiedzy biblijnej „Łamigłówki Ewangeliczne” oraz mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów plastycznych w Otwartym Konkursie Plastycznym „Piękna nasza Polska cała”.

W sobotę Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 1 wraz z absolwentką tej szkoły, instruktorką Fitness Agnieszką Kowalczyk zorganizowała Charytatywny Maraton Fitness & Dance na rzecz najuboższych uczniów ZS nr1 w Bukownie. Przewidziany na ten dzień Wyścig Rowerowy upamiętniający współzałożyciela Stowarzyszenia Parafiada o. Józefa Jońca został przeniesiony na początek czerwca.

Zwieńczeniem Parafiady była Niedzielna Msza Święta, w czasie której wręczono Puchar dla zwycięskiej reprezentacji, podziękowania dla patronów i sponsorów oraz dyplomy dla zdobywców I, II i III miejsca w klasyfikacji generalnej. W tym roku zwycięzcą VI Parafiady Regionalnej w Bukownie zostało Gimnazjum nr 1 w Bukownie. Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, zaś trzecie Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie.

Magdalena Łaskawiec 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze