Przez dwa dni w Olkuszu można było oglądać widowiskowe pokazy najlepszych rowerzystów z dwunastu europejskich krajów. Startowali oni w Mistrzostwach Świata do lat 16 w trialu rowerowym.  Uczestnicy na pięciu odcinkach prezentowali przede wszystkim opanowanie, odwagę i równowagę – cechy, które są niezbędne w  uprawianiu tego sportu. Olkusz zdecydowanie sprawdził się w roli gospodarza zawodów tej rangi, szkoda tylko, że na podium nie zobaczyliśmy żadnego z naszych reprezentantów.

Hiszpania, Francja, Słowacja, Niemcy, Polska, Belgia, Czechy, Austria, Andora, Wielka Brytania, Szwajcaria, Estonia – reprezentanci tych krajów walczyli o mistrzowskie tytuły. Do pokonania mieli pięć odcinków, zbudowanych z opon samochodów, pni drzew czy ogromnych kamieni. Cztery odcinki rozmieszczono wokół hali, a jeden, tzw. sponsorski, na parkingu przed Centrum Handlowym „Echo”. W sobotnich eliminacjach wyłoniono po dwunastu rowerzystów w czterech kategoriach wiekowych. Do finału trafiły wszystkie startujące dziewczyny, było ich dziewięć. Po ogłoszeniu listy finalistów, uroczyście rozpoczęto Mistrzostwa w hali sportowej. Sportowe ekipy oraz przybyłych gości powitał olkuski burmistrz Dariusz Rzepka, prezes Aquli Wadowice i trener kadry narodowej w trialu Andrzej Kramarczyk oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Dariusz Murawski.
– Po raz pierwszy zdarzyło się, że organizacja Mistrzostw Świata została powierzona miastu  z Europy wschodniej  i Olkusz wywiązał się z tego perfekcyjnie – mówił Peter Fisch,  prezydent Komisji Trialu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Młodzi trialowcy przemaszerowali przed publicznością, a ceremonię otwarcia uświetniły pokazy taneczne formacji Wena X oraz koncert „Żywiołów”.
Niedzielne finały przyciągnęły liczniejsze już grono amatorów tej dyscypliny. Młodzi zawodnicy otrzymywali gromkie brawa, głównie za pokonanie najtrudniejszych przeszkód, co momentami utrudniał im deszcz. Nad zawodami czuwali doświadczeni sędziowie, którym przewodniczył Helmut Bilgeri.
W końcowej klasyfikacji triumfy święcili Hiszpanie, wygrali w dwóch na pięć kategorii. W gronie najmłodszych, w wieku 9-10 lat, Marti Aran Calonja oraz Iker Rodriguez Iriarte wyprzedzili Belga Romaina Leonarda. W tej grupie wiekowej reprezentant Polski Szymon Futro był dziewiąty. Wśród zawodników w wieku 11-12 lat miejsca na podium zajęli kolejno: Hiszpan Domenec Llado Comas, Francuz Louis Grillon oraz Słowak Samuel Hlavaty. Jack Carthy z Wielkiej Brytanii wygrał rywalizację w grupie trialowców w wieku 13-14 lat, a kolejne dwa miejsca zajęli Jeremy Descloux z Francji oraz Sebastian Krell z Niemiec. Wśród 26 zawodników wysokie piąte miejsce przypadło Jackowi Jarząbkowi. Najlepszym kadetem został Dawid Bonzon ze Szwajcarii. Srebro w tej kategorii wiekowej zdobył Raphael Pils, a brąz Clement Meot z Francji.
Nie gorzej od chłopców radziły sobie dziewczęta, startujące w kategorii open. Z grona dziewięciu zawodniczek najlepsza okazała się Słowaczka Kristina Sykorova. Obok niej „na pudle” stanęły dwie Niemki. Nasza reprezentantka, Marcelina Matuszewska, była ósma.
Atrakcją niedzielnego popołudnia był występy Adamia Bienia z przyjaciółmi, a dla miłośników  hip-hopu koncert „Onar i Pezet”.
Atmosferę sportowej rywalizacji na światowym poziomie podgrzewał wieloletni komentator sportowy, „spec” od kolarstwa, redaktor Tadeusz Majcherek. Niestrudzenie przez dwa dni relacjonował, co działo się na poszczególnych torach, opowiadał  też o zawodnikach i tajnikach trialu.
W niedzielny wieczór można już było powiedzieć – udało się! Pomimo łez niektórych zawodników, których punkty karne wykluczały z walki o niebieskie koszulki liderów, pomimo momentami niesprzyjającej pogody widzowie mieli okazję obejrzeć widowisko sportowe na najwyższym poziomie. Zadowoleni byli także młodzi trialowcy i ich opiekunowie.
– Celem imprezy była promocja Olkusza, nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i europejskiej oraz światowej. Po opiniach Petera Fischa, który mówił, że dawno nie był na tak dobrze zorganizowanych zawodach, wiemy, że jeśli będziemy ubiegać się o organizację dużej imprezy, możemy liczyć na jego poparcie. Rzadkością jest również, że szefowie ekip zagranicznych kierują tak liczne słowa pochwały za organizację na wysokim poziomie.  Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych Mistrzostwa okazały się ogromnym sukcesem – podsumował dyrektor MOSiR-u Dariusz Murawski.
Imprezę zorganizowali: Miasto i Gmina Olkusz, Klub Sportowy AQUILA Wadowice oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Zawody sponsorowali: Centrum Handlowe „Echo” Olkusz, ul. Rabsztyńska 2 i Totalizator Sportowy – LOTTO oraz firmy wspierające: Emalia Olkusz SA, ZGH Bolesław SA, Akuna Polska, Skawa Wadowice i Nice. W organizacji pomogły również firmy: Premium Sp. z o.o., Komputronik Olkusz, Ilkus.net Adam Kochanowski oraz Ryszard Kafel. Zabezpieczenie medyczne imprezy zapewnił zespół ratowników z Niepublicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej „Nowy Szpital” w Olkuszu. Przy organizacji imprezy pomagali olkuscy gimnazjaliści i licealiści, którzy mieli okazję sprawdzić znajomość języków obcych.
Światowe zmagania w Olkuszu dobiegły końca. Rowerzyści szykują się już do kolejnych zawodów, bo – jak pożegnał wszystkich Tadeusz Majcherek – kolarska karawana jedzie dalej…

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

{joomplu:10226}{joomplu:10227}{joomplu:10228}{joomplu:10229}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
michu
michu
13 lat temu

Filmik z wywiadem z Fischem, trenerem kadry, początkiem i zakończeniem na http://www.trial.srebrnemiasto.eu

Z polskich telewizji był jeszcze Polsat i TVN24

no wlasnie
no wlasnie
13 lat temu

Taaa swiatowa impreza, ludzie ze swiata, redaktorka nie moze sie nachwalic, a przez pol filmu kto mowi? Dyrektor Murawski…..

paralityk
paralityk
13 lat temu

[quote name=”Olita”]do tekstu nic nie mam, ale nie dało się po filmikiem wiec piszę tu: filmik totalne dno:
1. brak rozpoczęcia i zakończenia imprezy
2. brak wywiadu z p. Fischem
3. brak wywiadu z trenerem kadry
4. ponoć to mistrzostwa świata a gdzie wywiad z zagranicznym uczestnikiem??!!!!!!
Pani Alicji chyba urlop by się przydał bo poziom spada![/quote]

W zupełności się z tym zgadzam aczkolwiek na przeszkodzie 2. i 4. pojawia sie bariera językowa:D

paralityk
paralityk
13 lat temu

[quote name=”zoska”]alojzy – w układzie słonecznym ten świat, w słonecznym 😆
janka – mosir daje rade, wreszcie nie tylko szachy w kółko, ale trzeba przyznać, że mok i bwa też robią fajne rzeczy, tylko kulture zawsze mniej widać, sport rządzi. Szacun, mś w Polsce to rodzynki, a tu prosze, Olkusz! Dzieje sie, podobno wszystkie główne polskie tv były[/quote]
było tylko TVP:D

Olita
Olita
13 lat temu

do tekstu nic nie mam, ale nie dało się po filmikiem wiec piszę tu: filmik totalne dno:
1. brak rozpoczęcia i zakończenia imprezy
2. brak wywiadu z p. Fischem
3. brak wywiadu z trenerem kadry
4. ponoć to mistrzostwa świata a gdzie wywiad z zagranicznym uczestnikiem??!!!!!!
Pani Alicji chyba urlop by się przydał bo poziom spada!

kaska
kaska
13 lat temu

Jets na stronie umigu http://www.umig.olkusz.pl za to starostwo wcale nie zauważyło że mistrzostwa świata były w powiecie. Porazka

...
...
13 lat temu

MOK organizował wszystkie koncerty na tej imprezie widziałem plakaty ale już o tym wzmianki niet??

zoska
zoska
13 lat temu

alojzy – w układzie słonecznym ten świat, w słonecznym 😆
janka – mosir daje rade, wreszcie nie tylko szachy w kółko, ale trzeba przyznać, że mok i bwa też robią fajne rzeczy, tylko kulture zawsze mniej widać, sport rządzi. Szacun, mś w Polsce to rodzynki, a tu prosze, Olkusz! Dzieje sie, podobno wszystkie główne polskie tv były

janka
janka
13 lat temu

a tak dodając to mosir to chyba jedyna instytucja w mieście co robi coś pozytywnego
ktoś rzuci kamień???

janka
janka
13 lat temu

alojzy, nie pi…ul, chyba ze jestęs z moku i dziwi cie ze ktoś moze zrobic fajną impreze

alojzy
alojzy
13 lat temu

A gdzie ten swiat 😆 ?