Bukowno

Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu dla firmy Olgrum Sp. z o.o. w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Spółka wybuduje nowy zakład produkcyjny w Bukownie, a także zakupi nowe maszyny i urządzenia. Kwota inwestycji wyniesie ponad 12 mln zł.

OLGRUM Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku jest przedsiębiorstwem posiadającym swój oddział produkcyjny w Olkuszu. Firma została założona w 1996 roku na bazie funkcjonującego od 1982 roku rodzinnego zakładu gumowego „OLGUM” S.C. oraz kapitału holenderskiego. – Celem inwestycji jest utworzenie nowego zakładu produkcyjnego wraz z zapleczem technicznym ukierunkowanego na stały rozwój oraz wdrażanie innowacji – podkreśla  Jacek Piś, prezes firmy Olgrum. – „Informacje o programie Polska Strefa Inwestycji znaleźliśmy w Internecie. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie z uwagi na wiele pozytywnych opinii innych przedsiębiorców” – dodaje szef przedsiębiorstwa.

Spółka związana jest z holenderską firmą Ruma Rubber B.V. – największym w krajach Beneluxu producentem wałków gumowych i poliuretanowych. Firma specjalizuje się w wyrobach technicznych o dowolnym kształcie i zastosowaniach, produkowanych m.in. z takich materiałów, jak: guma, silikon,  termoplast czy poliuretany.

Nowa inwestycja postrzegana jest przez władze miasta jako kolejny impuls rozwojowy dla regionu. – Inwestycja realizowana przez firmę Olgrum Sp. z o.o. zapewni nowe miejsca pracy, co w kontekście likwidacji pobliskiej kopalni „Olkusz – Pomorzany” ma szczególne znaczenie, bowiem pozwoli częściowo zrekompensować utracone stanowiska pracy, związane z likwidacją kopalni” – zauważa Burmistrz Bukowna, Mirosław Gajdziszewski.

Jak zauważa włodarz miasta, Bukowno od lat tworzy korzystny klimat dla inwestorów. – Tworzą go m.in.:  dobrze przygotowane i uzbrojone tereny inwestycyjne objęte specjalną strefą ekonomiczną, 100-procentowe pokrycie gminy planami zagospodarowania przestrzennego, stabilna i przewidywalna polityka podatkowa wobec przedsiębiorców, atrakcyjne ulgi w podatku CIT dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, a także wsparcie udzielane przedsiębiorcom przez naszych urzędników przy załatwianiu spraw administracyjnych” – wylicza burmistrz Bukowna.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących inwestycje. Nowa inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych. O wsparcie może ubiegać zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca.

W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim operatorem PSI jest Krakowski Park Technologiczny. Od początku bieżącego roku wydał on już 10 decyzji o wsparciu, których nakłady kwalifikowane wyniosły ponad 216 mln zł. W sumie od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji w 2018 r. KPT wydał blisko 160 decyzji o wsparciu w ramach tego programu, a nakłady planowane w Małopolsce w tym okresie przekroczyły 5,5 mld zł.

Fot.: OLGRUM Sp. z o.o. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze