Pierwsza w Polsce spółdzielnia socjalna, założona przez dwa stowarzyszenia, świetnie sobie radzi na lokalnym rynku i daje pracę osobom długotrwale bezrobotnym. Założona w Kluczach „Opoka” działa od roku. Powstała w ramach projektu „ABC Gospodarki Społecznej”.
Spółdzielnię założyły: – Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne i Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”. W tej chwili zatrudnia ona 12 osób bezrobotnych i niepełnosprawnych, które przez wiele miesięcy nie mogły znaleźć pracy.
Roczną działalność „Opoki” podsumowała konferencja „Przedsiębiorczość społeczna w praktyce”.
Organizatorzy spółdzielni mają powody do zadowolenia. Od kilku miesięcy, dzięki zleceniu Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczach, organizuje ona zbiorowe żywienie dla 300 mieszkańców obsługiwanych przez siedem ośrodków w gminie.

Inną gałęzią działalności „firmy socjalnej” jest kompleksowa organizacja wizyt studyjnych dla samorządów, stowarzyszeń i instytucji. To właśnie w Kluczach ludzie z całej Polski uczą się na przykładzie doświadczeń „Opoki”, jak organizować na swoim terenie spółdzielczość socjalną.
Na tym nie koniec. Spółdzielnia ma zamiar w najbliższym czasie rozszerzyć swoją działalność o usługi opiekuńcze, budowlane oraz sprzedaż rękodzieła.
– Takie inicjatywy są bardzo potrzebne – ocenia wicestarosta Kazimierz Ściążko. – Najłatwiej jest dać osobom bezrobotnym pieniądze. Danie szansy powrotu na rynek pracy wymaga znacznie więcej zaangażowania, ale procentuje w przyszłości. Daje tym ludziom szansę na samodzielność i normalne życie.
Mocną stroną spółdzielni są regulacje prawne, które dają im pierwszeństwo w ubieganiu się o realizację zamówień samorządów. Obsługa klientów Ośrodka Pomocy Społecznej stwarza natomiast możliwość pozyskania szerokiego grona klientów już na samym początku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze