trawy pozar

Do osiemnastu pożarów spowodowanych wypalaniem traw doszło w tym roku na terenie powiatu olkuskiego. Strażacy apelują o rozsądek i zaniechanie  procederu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu przypomina, że wypalanie traw jest surowo zabronione. Każdy, kto zdecyduje się na taki sposób wiosennego „oczyszczania” pól, musi liczyć się z karą aresztu lub grzywny. Pożary powodują nie tylko nieodwracalne zmiany w glebie, ale również zabijają zamieszkujące poszycia zwierzęta i ptaki. Wypalanie traw może się wymknąć spod kontroli i zagrozić pobliskim domostwom. Warto też pamiętać, że każdy pożar pochłania ogromne koszty związane z działaniami jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

O tym, że wypalanie traw jest niebezpieczne, najlepiej świadczą strażackie statystyki. W ubiegłym roku tego typu praktyki były przyczyną 303 pożarów w powiecie olkuskim. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w gminie Olkusz (96) i w gminie Wolbrom (85). W tym roku do połowy kwietnia tego typu pożarów było 18.
 
Strażacy zwracają uwagę, że właściciele gruntów stosujący dobre praktyki rolnicze mogą liczyć na unijne dopłaty bezpośrednie. Drugim źródłem stałych subwencji jest II Filar Wspólnej Polityki Rolnej z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie. Jednym z podstawowych warunków  otrzymania dotacji jest zakaz wypalania roślinności.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze