Jak co roku w maju olkuscy strażacy ochotnicy zapraszają mieszkańców do udziału w Tygodniu Otwartym Muzeum Pożarnictwa. Między 11 a 17 maja w OSP Olkusz będzie się dużo działo i warto odwiedzić strażaków, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. W programie przewidziano wiele atrakcji dla dorosłych pasjonatów historii tego zawodu w Olkuszu, ale także dla najmłodszych mieszkańców.

 

Od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 – 14:00 strażacy zaprezentują sprzęt i wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu. Będzie można również obejrzeć pokazy pierwszej pomocy. Od poniedziałku do soboty, w godz. 8:00 – 16:00 będzie można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej przy ulicy Floriańskiej. Strażacy zapraszają zarówno osoby indywidualnie, jak i grupy przedszkolne i grupy szkolne, które w poprzednich latach tłumnie odwiedziły swoich ulubieńców.

Szczegółowy program Tygodnia Otwartego Muzeum Pożarnictwa:

11 maja (niedziela)
Uroczyste obchody Dnia Strażaka
10:00 – Msza Święta w Bazylice pw.św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, defilada, koncert Włościjańskiej Orkiestry Dętej OSP Zagórowa (parking przy Muzeum Pożarnictwa)

12 maja (poniedziałek)
17:00 – Wieczornica poświęcona Janowi Jarno, w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej (Muzeum Pożarnictwa)
– „Jan Jarno- zasłużony strażak i społecznik”
– „Z pamiętników Jana Jarno – Olkusz podczas I wojny światowej”

13 maja (wtorek)
10:00 – finał konkursu plastycznego „Straż pożarna w oczach dziecka” (Muzeum Pożarnictwa)
10:30 – 13:00 – prezentacja sprzętu i wyposażenia olkuskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej (parking przy Muzeum Pożarnictwa)

14 maja (środa)
8:00 – 14:00 – pokaz działania zabytkowego sprzętu gaśniczego (parking przy Muzeum)

15 maja (czwartek)
10:00 – 13:00 – prezentacja sprzętu i wyposażenia olkuskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej (parking przy Muzeum)

16 maja (piątek)
14:00 – Święto dzielnicy „Śródmieście” – konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne, pokaz sprzętu pożarniczego jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu oraz sprzętu i wyposażenia policyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, dmuchany plac zabaw, grill (boisko przy SP 1, ul. Jana Kantego 5)  

17 maja (sobota)
godz. 10:00 – 14.00 – festyn „Strażacy dzieciom”, w programie m.in. pokaz sprzętu i wyposażenia pożarniczego, dmuchany plac zabaw, gry i konkursy dla najmłodszych (parking przy Muzeum)
18:00 – „Poznaj swoich przodków” – prezentacja archiwalnych ksiąg meldunkowych Olkusza z lat 30.tych XX wieku (Muzeum Pożarnictwa)
20:00 – 00:00 – nocne zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa, w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”.

Akcja „Tydzień Otwarty Muzeum Pożarnictwa” jest organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Olkuszu we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Szczegółowe informacje można otrzymać w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego, ul. Floriańska 8, 32 300 Olkusz, osp.olkusz@gmail.com, www.ospolkusz.pl, tel. (32) 643 28 45.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął „Przegląd Olkuski”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze