drzewka4

W czwartek 19 kwietnia na terenie Leśnictwa Żurada, młodzież z Zespołu Szkolno Przedszkolno Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu wraz z pracownikami Nadleśnictwa, Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a także radnym Wojciechem Ozdobą przeprowadzili akcję sadzenia młodych sosen.

Wspólna praca połączyła nie tylko różne środowiska, ale także dwa projekty – „Sadzimy 1000 drzew na minutę” oraz „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Polski”. Po krótkim instruktażu można było przystąpić do sadzenia drzew, które staną się symbolem tego spotkania. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Roman Piaśnik.

Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Tylko od 1995 do 2014 roku powierzchnia lasów na terenie naszego kraju wzrosła o 504 tysiące hektarów. To w głównej mierze zasługa Lasów Państwowych, które co roku sadzą około 500 milionów drzew, czyli 1000 drzew na minutę.

drzewka1

Polska jest wśród europejskiej czołówki jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie rosną one na obszarze przekraczającym 9 milionów hektarów. Do 2050 r. lasy powinny zajmować już ponad 33% powierzchni kraju.

Dane dotyczące Nadleśnictwa Olkusz również prezentują się efektownie w skali Polski. Otóż ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 17113,15 hektarów w 66 kompleksach. Lasy Nadleśnictwa Olkusz zaliczają się do dwóch grup: lasów ochronnych i gospodarczych. Ponadto Nadleśnictwo podzielone jest administracyjnie na 12 leśnictw: Żarnowiec, Sierbowice, Poręba, Smoleń, Pazurek, Golczowice, Pomorzany, Rabsztyn, Gorenice, Żurada, Podlesie i Leśnictwo Szkółkarskie, gdzie przeciętny wiek drzewostanów wynosi 62 lata. Skład gatunkowy jest zróżnicowany. Dominują sosny, ale równie popularne są buki, brzozy, dęby, modrzewie, świerki oraz jodły.

Co ważne, zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy pokrywane jest całkowicie z własnej produkcji szkółkarskiej, która jest tak efektywna, że część materiału sprzedawana jest nawet na zewnątrz.

Lasy to nie tylko drzewa, to także zwierzęta. A tych w Nadleśnictwie Olkusz stale przybywa. Do popularnych saren, dzików i jenotów, dołączyły także jelenie i uwaga… łosie. Już teraz jest ich ponad dwadzieścia.

drzewka6

drzewka12

drzewka3

drzewka7

drzewka5

drzewka8

drzewka9

drzewka10

drzewka11

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
mydełko fażabuś...pytaczjonasz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mydełko fa
mydełko fa

[quote name=”crzz”]jasiu widać żeś nienawykły do roboty zielonym do góry zasuwaj …szef patrzy :lol:[/quote]
nie było ciebie tyle lat,,,,,, 😳 😳 😳

żabuś
żabuś

[quote name=”pytacz”]a włochata małpa to kto[/quote]
to mój wujek :-* :-* :-*

...
...

-Panie majster łopata mi się złamała.
-To się oprzyj o kilof.

pytacz
pytacz

a włochata małpa to kto

jonasz
jonasz

[quote name=”romuald pierwszy”]pracował pracował szanowny kolega głównie uchem i brzuchem w sposób perfekcyjny 😡 😡 :-x[/quote]
to ty włochata małpo dałaś głos 😆 😆 😆

Fi
Fi

A za zalesiu golczowskim jak ścinali w tamtym roku to przy ulicy głównej w lesie dalej leży część drzew i gnije i nikt się nie interesuje

romuald pierwszy
romuald pierwszy

pracował pracował szanowny kolega głównie uchem i brzuchem w sposób perfekcyjny 😡 😡 😡

xxl
xxl

Gruby pozuje do zdjęcia i trzyma się łopaty do sadzenia – a myślałem że już przyrósł do siedzenia w służbowej toyocie.

P X T
P X T

[quote name=”crzz”]jasiu widać żeś nienawykły do roboty zielonym do góry zasuwaj …szef patrzy :lol:[/quote]
A co on policjant? Że mu udzielasz tej instrukcji obsługi sadzonki?

crzz
crzz

jasiu widać żeś nienawykły do roboty zielonym do góry zasuwaj …szef patrzy 😆