Powiat

Jak co roku w styczniu, miesięcznik oraz Fundacja Edukacji „Perspektywy” opublikowały przygotowany przez siebie ranking najlepszych szkół średnich w naszym kraju. Jak w jubileuszowej, 25. edycji tego zestawienia „spisały” się szkoły z terenu powiatu olkuskiego?

Każdego roku absolwenci szkół podstawowych stają przed wyborem swojej dalszej drogi edukacyjnej: szukają szkoły, która zapewni im wysoki poziom nauczania, umożliwiający zdanie matury z jak najlepszym wynikiem, dostanie się na wymarzoną uczelnię oraz odniesienie zawodowych sukcesów. Szkoły zaś, chcąc przyciągnąć do siebie nowych uczniów, muszą zadbać o odpowiedni sposób zarządzania, zaangażowanie nauczycieli oraz podążać za nowoczesnymi technologiami. Wszystko to ma wpływ na ich sukces. Starania te obrazuje coroczny Ranking Liceów i Techników Perspektywy.

W jego jubileuszowej, 25. edycji przeanalizowano wyniki 1 360 spośród 2 200 liceów ogólnokształcących oraz 1 185 spośród 1 745 techników, w których maturę w maju ubiegłego roku. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników. Ranking podzielony jest na pięć zestawień, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2023 i Ranking Techników 2023 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2023Ranking Maturalny Techników 2023 i Ranking Szkół Olimpijskich 2023. Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które stanowią wyciągi z głównych rankingów ogólnopolskich.

W tym roku zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 zostali: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum). Jak na tym tle „wypadły” natomiast szkoły z terenu naszego powiatu?

W kategorii liceów ogólnokształcących tradycyjnie najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego, które zostało sklasyfikowane na 30. pozycji w Małopolsce. W ogólnopolskim zestawieniu „Kazik” znalazł się z kolei na 348. miejscu, zyskując tym samym tytuł „Srebrnej Szkoły”. W wojewódzkim rankingu IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazło się natomiast na 62 pozycji, a miejsce numer 700 w zestawieniu obejmującym całym kraj zapewniło mu tytuł „Brązowej Szkoły″.

W gronie 500 najlepszych techników bardzo wysoko sklasyfikowana została jedna placówka z naszej okolicy: Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica. Zdobyło ono bowiem 164. miejsce w kraju i 23. w Małopolsce. Dzięki temu wynikowi, placówka również może pochwalić się tytułem „Srebrnej Szkoły”. Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana znaleźć możemy z kolei jedynie w rankingu wojewódzkim.

fot: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze