Władze gminy Wolbrom spotkały się z sołtysami, by omówić sytuację związaną z ostatnimi dużymi opadami deszczu i zagrożeniem powodziowym. Sekretarz gminy Waldemar Kolanko zreferował zebranym działania władz samorządowych i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w okresie trwania pogotowia przeciwpowodziowego.
Był to okres szczególnie wytężonej pracy nie tylko dla pracowników magistratu, ale także służb mundurowych, począwszy od zawodowej straży pożarnej, strażaków ochotników, straży miejskiej i policji, jak i samych poszkodowanych z powodu podtopień mieszkańców. Wszyscy starali się maksymalnie złagodzić skutki ulew i podtopień, które były ich następstwem.

Na najbardziej zalane tereny kierowana była pomoc, która polegała przede wszystkim na działaniach likwidujących powstałe zatory, udrażnianiu rowów i przepustów oraz doraźnych pracach zabezpieczających. Sekretarz Kolanko podkreślił, że gmina dołożyła wszelkich starań, aby mieszkańcy nie odczuli kryzysu zbyt dotkliwie, przez cały czas trwały całodobowe dyżury odpowiedzialnych pracowników magistratu, którzy dysponowali stosownymi siłami i środkami technicznymi. Obecnie zbierane są informacje o rozmiarach szkód, rozważane są sposoby ich naprawiania i zapobiegania kolejnym podtopieniom.
W zdominowanym tematyką powodziową spotkaniu nie zabrakło spostrzeżeń z ”własnego podwórka”. Sołtysi, którzy zabrali głos, popierani przez kolegów z innych miejscowości, zgodnie podkreślali, że często ludzie – co jest przykrą prawdą – sami sobie są winni. Na przykład przedstawiali sytuacje, gdzie rolnicy nie bacząc na logikę – postawili zabudowania w miejscach tradycyjnie zalewanych lub  po prostu zasypali rowy odwadniające, aby zwiększyć sobie nieco działkę. Innym przykładem niefrasobliwości i nieroztropności, albo nawet czystej złośliwości sąsiedzkiej, bywa podwyższanie terenu własnej działki i budowanie niezgodnie z rozsądkiem murów zaporowych, tak aby woda spływała i zalewała sąsiadów. O tym jak bywa w Załężu, Zarzeczu czy innych miejscach, wiedzą najlepiej sami mieszkańcy.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze