Olkusz A.N.Q.A.

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – Słowa tej przysięgi wybrzmiały doniośle w minioną sobotę na olkuskim rynku. W tym dniu szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej poszerzyły się o ponad 100 kolejnych przeszkolonych żołnierzy.

W minioną sobotę, 21 maja 2022 r., na olkuskim rynku odbyło się święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obchodzone jest ono na część wydarzeń, jakie miały miejsce w nocy z 21 na 22 maja 1944 r. Na polach koło Wierzbna niedaleko Bochni dwa brytyjskie samoloty dokonały wtedy zrzutu grupy polskich spadochroniarzy, wśród których znajdował się m.in. ostatni komendant Armii Krajowej Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. To właśnie jego imię nosi dziś 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej budujemy na solidnym fundamencie: wartościach i zasadach, które są dla nas, „Terytorialsów” drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa małopolskiego. Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej go społeczności, z której się wywodzimy, którą znamy „jak własną kieszeń”. Naszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków – informują przedstawiciele formacji.

W dniu, 21 maja 2022 r. odbyło się święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na olkuskim rynku uroczyste ślubowanie złożyło ponad 100 nowych żołnierzy. Podczas uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych, defilada pododdziałów małopolskiej jednostki oraz pokaz sprzętu służb mundurowych.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 4 z 4 »

W minioną sobotę powiększyła się ona o ponad 100 kolejnych przeszkolonych żołnierzy. – Takie uroczystości jak dzisiejsza przysięga 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej są okazją, by głośno powiedzieć: warto być dumnym z wojska polskiego! Warto być dumnym z polskiego munduru! Warto być dumnym z każdego, kto wypowiada słowa: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic!”– mówił w trakcie uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wśród ponad 1400 żołnierzy 11 MBOT są osoby o różnych doświadczeniach i zainteresowaniach, będący przedstawicielami różnych zawodów. Łączy ich jeden nadrzędny cel: wierna służba Ojczyźnie, czego od lat dają dowód podczas wykonywanych przez siebie zadań. „Terytorialsi” jak zawsze są gotowi i zawsze blisko, o czym w Małopolsce można było się przekonać wielokrotnie. Czekamy na wszystkich patriotów z Małopolski, którzy chcieliby wejść w nasze szeregi. Każdy może dołożyć cząstkę siebie w służbie naszej Ojczyźnie – podkreśla dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

Lista dotychczasowych zasług jednostki na terenie naszego województwa jest długa. – Od blisko trzech miesięcy wspierają administrację rządową i władze samorządowe w udzielaniu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. W ubiegłym roku nieśli pomoc poszkodowanym m.in. przez wichury w powiecie nowosądeckim, powodzianom z gminy Łapanów i okolic Myślenic oraz ofiarom pożaru w Nowej Białej – wylicza Łukasz Kmita. – Dziękuję za dotychczasowe działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. W dniu Waszego święta pragnę złoży k,nl['{ć życzenia wszelkiej pomyślności oraz spełnienia w życiu zawodowym i prywatnym. Dziękuję również rodzinom wszstkich żołnierzy. Domyślam się, jak trudne może być oczekiwanie na ich powrót ze służby, a zarazem jestem przekonany, jak wielką dumę odczuwa rodzina żołnierza Wojska Polskiego – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Podczas sobotnich uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych, defilada pododdziałów małopolskiej jednostki oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia wzięli udział w specjalnie przygotowanych grach i zabawach. Na chętnych czekała żołnierska grochówka. Organizatorami wydarzenia byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze