zus

Warto zatrudnić nianię jeszcze w tym roku – od stycznia 2018 r. zmiany w finansowaniu składek! W Małopolsce wiele opiekunek do dzieci pracuje na czarno nie mając ubezpieczenia.

A szkoda, bo niania legalnie zatrudniona ma składki finansowane w całości przez budżet państwa od pensji, która nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2018 r. to się zmieni – budżet pokryje w 50 procentach minimalne wynagrodzenie. W Małopolsce legalnie pracuje 914 niań w tym w chrzanowskim 96 – ich liczba wzrasta.

 

Jeśli rodzice planują zatrudnić nianię, warto się pospieszyć i zrobić to jeszcze w tym roku. Zmiana przepisów dotyczy umów zawartych z nianią od 1 stycznia 2018 roku. Składki z umów zawartych przed tą datą będą nadal finansowane w 100% od podstawy minimalnego wynagrodzenia. Budżet państwa w ramach umowy uaktywniającej finansuje niani składki: emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną. Z tej opcji może skorzystać niania, która opiekuje się dziećmi w wieku od 20 tygodni do trzech lat (ewentualnie czterech lat – gdy nie można zapewnić dziecku opieki przedszkolnej).

Niania musi być osobą pełnoletnią – może to być członek rodziny np. babcia, dziadek lub ciocia. Aby zatrudnić nianię rodzice muszą pracować, prowadzić działalność gospodarczą bądź gdy rodzic samotnie wychowujący dziecko jest zatrudniony i nie ma kto sprawować opieki nad dzieckiem. Płatnikiem składek jest jeden z rodziców dziecka lub rodzic samotnie je wychowujący.

Finansowanie składek dla niani przez budżet ma na celu zachęcenie rodziców do tego, by zatrudniali nianie legalnie. To pozwoliłoby opiekunkom wyjść z szarej strefy i jednocześnie zyskać prawo do ubezpieczenia i do świadczeń Koszt jaki ponoszą rodzice to pensja, którą wypłacają niani.

MINIMUM FORMALNOŚCI. Rodzice, muszą zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Umowa określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać. Aby zgłosić nianie do ubezpieczeń wystarczy jedna wizyta w dowolnej placówce ZUS. Druki można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Kiedy rodzic zgłosi się do ZUS, pracownik sali obsługi klientów przekaże najważniejsze informacje na temat zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczenia niani.

Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze