Olkusz

Prawie 80 uczniów olkuskich szkół wzięło udział w dzisiejszych warsztatach edukacyjnych pod tytułem „Żyli wśród nas”, które zainaugurowały wydarzenia towarzyszące uroczystościom upamiętniającym 80. rocznicę zagłady olkuskich Żydów.

Warsztaty rozpoczynały się prezentacją multimedialną poświęconą historii olkuskich Żydów w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej. Następnie grupy prowadzone przez przewodnika, historyka – regionalistę, pracownika olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej wyruszyły na krótki spacer śladami olkuskich Żydów. Uczniowie odwiedzili miejsce egzekucji trzech olkuskich Żydów w marcu 1942 roku, zobaczyli miejsce gdzie wznosiła się olkuska synagoga, tablicę upamiętniającą Krwawą środę na olkuskim rynku, czy tablicę pamiątkową na gmachu Starostwa. Mieli też okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii, tradycjach i kulturze Żydów. Uczestnicy warsztatów otrzymali bezpłatne ulotki opracowane i wydane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu z okazji 80. rocznicy zagłady olkuskich Żydów. W dzisiejszych warsztatach wzięła udział grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kosmolowie oraz cztery grupy uczniów z olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 5. W czwartek 9 czerwca, także w Centrum Kultury będą warsztaty edukacyjne dla szkół pt. „Muzeum w pudełku” prowadzone przez pracowników Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy. W piątek 10 czerwca o godzinie 17.00 rozpoczyna się wycieczka „Śladami olkuskich Żydów” czyli spacer po Olkuszu śladami jego żydowskich mieszkańców. Uczestnicy spotykają się pod Punktem Informacji Turystycznej (Rynek 4). W niedzielę 12 czerwca w budynku dawnego starostwa (Podziemny Olkusz, Rynek 4) godzinie 16.00 rozpocznie się promocja książki Krzysztofa Kocjana „Żydowski Olkusz”. Po prelekcji, o godzinie 17, autor książki zaprasza na spacer historyczny „Żydowski Olkusz”. Zbiórka uczestników pod dawnym starostwem (Podziemny Olkusz, Rynek 4). Po spacerze, o godzinie 18.00, także w budynku dawnego starostwa przy rynku będzie prezentacja filmu „Apel pamięci olkuskich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej”.

Główna część uroczystości odbędzie się w poniedziałek 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia, przed 80 laty, z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu Auschwitz – Birkenau. O godzinie 12.00 w budynku dawnego starostwa (Rynek 4) rozpocznie się sesja popularnonaukowa poświęcona historii olkuskich Żydów. O godzinie 18.00 pod tablicą pamiątkową na budynku Starostwa przy ulicy Mickiewicza rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem, na dworzec kolejowy. Marsz Pamięci odbywa się od 2006 roku. Jest to inicjatywa społeczna. W środę 15 czerwca dla upamiętnienia dnia, w którym wyjechał z Olkusza do obozu zagłady ostatni transport żydowskich mieszkańców miasta, o godzinie 19.00 w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 rozpocznie się „Wieczór Szabasowy”, czyli koncert tradycyjnej muzyki żydowskiej w wykonaniu Antoniego Pilcha i Julii Doszny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na olkuskim rynku będzie prezentowana wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi” przygotowana przez olkuski magistrat. Organizatorem 80. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami Społeczny Komitet Organizacyjny, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

UMiG Olkusz


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze