Powiat

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace modernizacyjne na odcinkach: Jaroszowiec Olkuski – Olkusz i Olkusz – Bukowno. To kolejne zadanie ze środków budżetowych na linii nr 62 Tunel – Sosnowiec. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego oraz wyeliminować występujące obecnie ograniczenia prędkości.

Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe, na liczącym 8 km odcinku Jaroszowiec Olkuski – Olkusz planowana jest wymiana dwóch torów oraz przebudowa sieci trakcyjnej. W Rabsztynie roboty mają objąć przejazd kolejowo-drogowy. Skrzyżowanie zyska nowe sygnalizatory świetlne i rogatki. Przedstawiciele spółki deklarują, że dzięki inwestycji prędkość pociągów między Jaroszowcem a Olkuszem zwiększy się z 40 do 120 km/h. Na odcinku Olkusz – Bukowno takie same prace torowe będą przeprowadzone na torze drugim. Pierwszy już został przebudowany. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu kontraktu realizacja zadania w formule „projektuj i buduj” zacznie się w IV kwartale 2022 r.

Planowane roboty będą kolejną inwestycją, prowadzoną na linii kolejowej nr 62 w ostatnim czasie. Pomiędzy Tunelem a Wolbromiem dobiega bowiem końca przebudowa 11 obiektów inżynieryjnych: trzech wiaduktów i ośmiu przepustów. – Prace za 24 mln zł ze środków budżetowych pozwolą zwiększyć prędkość miejscami z 30 do 80 km/h. Nowe obiekty usprawnią ruch kolejowy, a także drogowy – podkreślają przedstawiciele PKP. Warto również wspomnieć, że w 2020 r. nastąpiła wymiana torów wraz z siecią trakcyjną na odcinku między Charsznicą a Jaroszowcem Olkuskim. Dokonano również remontów przejazdów kolejowo-drogowych.

Dzięki tym działaniom w relacjach Sędziszów – Katowice czas przejazdu pociągów skrócił się o ponad kwadrans. Podróżni zyskali również lepszą dostępność i poziom obsługi na stacji Wolbrom oraz na przystankach: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie. – Zrealizowane prace na linii Tunel – Sosnowiec, odcinku Tunel – Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski, w granicach woj. małopolskiego, są warte 183 mln zł. Na trasie od strony woj. śląskiego, roboty na odcinkach Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia oraz w stacji Sławków – Dąbrowa Górnicza Wschodnia i na stacjach, realizowane są za ponad 114 mln zł. Zadania prowadzone są w ramach projektu, wartego ponad 300 mln zł „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd” – wylicza PKP PLK.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze