151 nullo 1

Początek maja każdego roku obfituje w uroczystości: od pochodów pierwszomajowych, przez Święto Flagi, po rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Z kolei 5 maja corocznie upamiętniamy śmierć pułkownika Francesco Nullo, który zginął w bitwie pod Krzykawką w 1863 roku.
Francesco Nullo urodził się w 1826 roku w Bergamo w rodzinie bogatego kupca. Dzięki temu mógł uczęszczać do najlepszych szkół, w których okazywał się doskonałym uczniem. Podczas studiów w Mediolanie miał okazję spotykać rówieśników z wielu stron świata. To właśnie kontakt z tymi ludźmi uświadomił młodemu Francesco pewną prawdę: że nawet wygodne i dostatnie życie, ale w zniewoleniu, pod obcym dyktatem, z deptaniem tożsamości narodowej, nie może być życiem szczęśliwym.

Nullo włączał się w walki o odrodzenie Włoch oraz – pamiętając o licznych Polakach, którzy wspierali włoskie porywy niepodległościowe – bez wahania przyłączył się do Powstania Styczniowego. Ruszył na czele oddziału ochotników zwanych „garibaldczykami”, by walczyć o wolność dalekiego kraju nad Wisłą. Po pierwszych sukcesach dotarł wraz z powstańcami w okolice Olkusza i Bolesławia – aż pod Krzykawkę. Tam, dokładnie 5 maja 1863 roku, doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi, w której Francesco Nullo poniósł śmierć. Pułkownik Francesco Nullo spoczywa na Starym Cmentarzu w Olkuszu.

151 nullo 4Historię tego bohatera przypominaliśmy sobie podczas poniedziałkowych uroczystości: najpierw na cmentarzu w czasie przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepki, a następnie w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo, w której odbyło się coroczne święto szkoły. Uczniowie, dzięki zaangażowaniu całego grona pedagogicznego – na czele z Panią Dyrektor Anną Knapik, w sposób pomysłowy, z wykorzystaniem różnorakich talentów, ale także dowodząc głębokiego rozumienia świadectwa, które złożył patron ich szkoły umierając w obronie Polski, przedstawiali kolejne losy pułkownika.

W Szkole Podstawowej Nr 4 nadal można zobaczyć okolicznościową wystawę pn „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej”. Dużą popularnością cieszy się także wystawa „Bergamo – Miasto płk. Fr. Nullo i włoskich partnerów Olkusza”, która znajduje się na olkuskim rynku. Prezentuje ona miasto partnerskie Olkusza – Bergamo, z którego pochodzili pułkownik Francesco Nullo oraz – kanonizowany niedawno – Papież Jan XXIII. 

Swoją pamięć oraz szacunek dla pułkownika Francesco Nullo przybyłe na uroczystości delegacje wyraziły poprzez złożenie kwiatów pod jego grobem.

Tekst: UMiG Olkusz

Zdj. M. Latos/J. Medyński

151 nullo 5

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze