Internet jest bardzo popularną formą komunikacji. Mimo to wciąż wiele osób nie ma do niego dostępu. W gminie Olkusz będzie realizowany program, który zapewni mieszkańcom większy niż do tej pory, bezpłatny dostęp do komputerów i do sieci. Władze miasta zdecydowały, że jeśli pojawia się szansa na zmianę tego stanu rzeczy, należy ją wykorzystać. Dlatego też na terenie miasta i gminy realizowane będzie zadanie mające ułatwić mieszkańcom korzystanie z sieci internetowej, dofinansowane ze środków unijnych. Projekt ten przeprowadzony będzie w ciągu najbliższych czterech lat. Łącznie zakupionych zostanie 330 zestawów z dostępem do internetu. – Zgodnie z założeniami, zestawy sprzętu komputerowego zostaną zakupione dla 150 najuboższych gospodarstw domowych z terenu naszego miasta i gminy. W ramach projektu nowi użytkownicy mają także zapewnione szkolenie – mówi rzecznik olkuskiego magistratu, Jarosław Medyński.

180 komputerów z dostępem do sieci pojawi się również w różnego rodzaju instytucjach, które podlegają gminie, jak szkoły, biblioteka i jej filie czy świetlice wiejskie Miejskiego Ośrodka Kultury.
Takie pracownie działają już na terenie gminy. Dostęp do bezpłatnego Internetu cieszy się sporym zainteresowaniem. 35 stanowisk komputerowych funkcjonuje w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz jej filiach. – Nasze pracownie komputerowe świetnie spełniają swoją rolę. W przeważającej mierze korzystają z nich dzieci i młodzież. Tutaj prowadzone są również zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy warsztaty dla dorosłych – mówi Jolanta Kluczewska z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Komputerowe przedsięwzięcie kosztować ma maksymalnie 3 mln złotych. Zdecydowana większość pokryta zostanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Wkład własny gminy nie przekroczy 450 tys. zł, ponieważ dofinansowanie ze środków unijnych stanowi aż 85% tzw. wydatków kwalifikowanych. Poza tym radni zdecydowali, że już po zakończeniu realizacji projektu przez kolejnych pięć lat użytkownicy tego sprzętu dalej będą mogli bezpłatnie korzystać z Internetu, z uwagi na zabezpieczenie na to środków finansowych – dodaje Jarosław Medyński.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o