spacery historyczne 2

Minął półmetek Olkuskich Spacerów Historycznych. Gdzie jeszcze w tym roku powędrują uczestnicy akcji ?

Tegoroczne spacery z historią w tle rozpoczęto w lutym. Do tej pory zainteresowani taką formą poznania miasta i okolic wędrowali śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła, poznawali ciekawostki architektury Olkusza od gotyku do modernizmu oraz pamiątki olkuskiego górnictwa. Spacery dotyczyły także Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej, dawnych świątyń, olkuskich Żydów, Olkusza na starej pocztówce oraz herbów i gmerków olkuskich.

Kolejna wyprawa – „Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp”  odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia. Uczestnicy spaceru spotykają się o godzinie 10.00 w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8. -Stamtąd prowadzeni przez przewodników z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz historyka i pracownika UMiG wyruszą na spacer po Olkuszu szukając śladów pod dawnych sklepach, restauracjach, a także zakładach rzemieślniczych, jakie niegdyś znajdowały się w okolicach rynku. Będzie też można zobaczyć kopie zdjęć przedstawiających dawne sklepy i lokale, a także repliki reklam olkuskich sklepów sprzed prawie 90 lat – zachęcają do udziału organizatorzy akcji.

Jesienne spacery rozpocznie „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” (14 września). Później zaplanowano wędrówkę „Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej (21 września). W październiku odbędzie się spacer po Starym Cmentarzu oraz „Światełko bohaterom” – szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu. Na zakończenie tegorocznej edycji zainteresowani poznają w grudniu górnicze skarby i tradycje Srebrnego Miasta.

Organizatorem akcji jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Klub Przewodników PTTK Ilkussia, Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Patronat nad akcją objął „Przegląd Olkuski”.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o