Imbramowice

15 sierpnia br., w ramach obchodów rocznicy powstania styczniowego, w 160 rocznicę obrony Glanowa u bram starego cmentarza w Imbramowicach odbył się pokaz widowiska „Rekonstrukcja obrony dworu w Glanowie” w wykonaniu lokalnych odtwórców, przy wsparciu profesjonalnych aktorów, muzyków, śpiewaków i tancerzy. Przedstawienie stanowiło pokłosie warsztatów międzypokoleniowych, w których przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyła grupa przedstawicieli mieszkańców gminy Trzyciąż w różnym wieku.

Zajęcia prowadzone były w niedzielne przedpołudnia od 5 marca do 14 sierpnia 2023 r. w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Imbramowicach. Opiekunem i dobrym duchem warsztatów była Jadwiga Klimkowicz – reżyser, choreograf, producent filmowy, tancerka klasyczna, autorka wielu choreografii, scenografii i kostiumów oraz Piotr Piecha – aktor teatralny i filmowy od 1987 występujący na deskach Teatru Ludowego w Krakowie. Warsztaty były jednym z elementów projektu „Powrót do przeszłości w Dolinie Dłubni – 15 sierpień 1863 rok”, realizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa”.

Projekt wsparli współpracujący z Produkcją Filmową i Teatralną – Teatr Słowa i Tańca JK: Marta Grabysz, aktorka krakowska, Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego w Krakowie, Aleksandra Korzonek – Filharmonia Krakowska, Prof. Jarosław Domański – piano – Petersburg/Ostrawa (Konserwatorium Janaczkowa), Bonifacy Klimkowicz – piano, Rafał Gabryś, Grupa Teatralna im. Ksieni Zofii Grothowny, Krakowska Zawodowa Szkoła Baletowa Svietłany Gajdy, Małogoski Oddział Powstańczy 1863 – koordynacja Grzegorz Szymański oraz Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska.

Zainteresowanych wydarzeniem odsyłamy filmu nakręconego podczas wydarzenia i udostępnionego przez pana Stanisława Kapinosa, regionalistę i miłośnika lokalnej historii: www.youtube.com/watch?v=CNeASD9zOds

Dwa dni wcześniej, 13 sierpnia br. odbyła się podobna rekonstrukcja historyczna z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, w której zaprezentowano przebieg bitwy pod Imbramowicami i cudownego ocalenia Klasztoru Sióstr Norbertanek przed Kozakami 16 sierpnia 1863 roku.

Tym razem na terenie Klasztoru Norbertanek w Imbramowicach, zaprezentowane zostały inscenizacje walk pomiędzy wojskiem carskim a Powstańcami Styczniowymi z 15 sierpnia 1863 r., przedstawienie szpitala powstańczego za murami klasztoru, gdzie norbertanki opatrywały rannych powstańców oraz sceny z oblężenia klasztoru przez Kozaków i próby wdarcia się za klasztorne mury, w ramach zemsty carskich żołnierzy za duże straty poniesione w bitwie pod Imbramowicami i podczas nieudanej próby zdobycia dworu w Glanowie.

To wydarzenie zorganizowało krakowskie Stowarzyszenie Farma Inspiracji i również przygotowane zostało w ramach grantu z Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze