Bukowno

Bukowno rozdaje seniorom opaski bezpieczeństwa, które monitorują przez 24 godziny na dobę stan ich zdrowia: pilotażowy projekt obejmujący 15 mieszkańców realizowany jest w ramach rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.

Inteligentna opaska dla seniorów to wyglądające jak zegarek urządzenie ułatwiające sprawowanie opieki nad osobami niepełnosprawnymi, starszymi, chorymi lub po przebytych zabiegach medycznych, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu: „Opieka na odległość” daje możliwość m.in. monitorowania stanu zdrowia osób starszych, także przez ich bliskich, nawet jeśli przebywają lub zamieszkują oni w odległym miejscu. Opaski umożliwiają tym samym osobom starszym nie tylko czuć się bezpieczniej, a także być bardziej samodzielnymi. Z kolei w sytuacji kryzysowej pozwalają szybko zawiadomić opiekunów oraz służby ratunkowe o sytuacji, w jakiej się znaleźli.

W tym roku Bukowno, jako pierwszy samorząd w naszym powiecie, postanowił wdrożyć takie rozwiązanie dla swoich mieszkańców: akcja ma charakter pilotażu i dotyczy 15 seniorów, jednak władze miasta podkreślają, że ich zamiarem jest rozszerzanie tego programu w kolejnych latach na wszystkich chętnych wziąć udział w takim projekcie seniorów. Przedsięwzięcie finansowane jest dzięki uzyskaniu środków z rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.

„Dzięki opasce senior w łatwy sposób może połączyć się z Centrum Teleopieki za pomocą przycisku SOS. Centrum skontaktuje się z użytkownikiem, dokona rozeznania sytuacji i podejmie właściwą interwencję, np. poinformuje opiekuna lub wezwie odpowiednie służby (pogotowie, policję, straż). Opaski posiadają też funkcję monitorowania podstawowych funkcji życiowych, dlatego w sytuacji nagłej zmiany standardowych parametrów życiowych Centrum Teleopieki skontaktuje się z seniorem celem ustalenia, czy jego stan zdrowia wymaga interwencji.” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bukownie.

Opaski wyposażone są również w detektor upadku – jeśli użytkownik upadnie, np. wskutek utraty przytomności, to opaska wyśle sygnał SOS automatycznie, bez konieczności wywołania sygnału przez użytkownika, a Centrum Teleopieki natychmiast podejmie odpowiednie działania. Urządzenie wyposażane jest również w lokalizator GPS i czujnik zdjęcia opaski, a ponadto opaska może informować użytkownika o konieczności zażycia leków.

Udział w programie jest bezpłatny: senior korzysta nieodpłatnie z inteligentnej opaski, a samorząd pokrywa koszty abonamentu związanego z obsługą połączeń z centrum telemedycznym. W czerwcu Bukowno otrzymało na realizację tego programu w bieżącym roku dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 9124 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze