Niedawno pisaliśmy o miejskim monitoringu – głównie tym w Dolince na olkuskim osiedlu Młodych. Jeszcze w tym roku kamer w mieście będzie więcej.  Gmina Olkusz ogłosiła przetarg na budowę monitoringu na osiedlu Słowiki i osiedlu Pakuska.

Od kilku lat monitoring funkcjonuje na olkuskim rynku. Tworzą go kamery zarówno kierunkowe, jak i ogólne – szerokokątne. Mogą one rejestrować numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na rynek. Kilka miesięcy temu monitoring w centrum miasta uzupełniono, a kamery pojawiły się także na osiedlu Młodych i na osiedlu Pakuska.

Jeszcze w tym roku system monitoringu zostanie rozbudowany. Przetarg ogłoszono w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace obejmują m. in. zaprojektowanie, budowę, uruchomienie, testowanie i oddanie do użytku infrastruktury monitoringu wizyjnego wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji oraz uzyskania wymaganych pozwoleń. Wykonawca wybuduje także światłowodową sieć transmisji danych. Zakres inwestycji dotyczy również wykonania 20 punktów kamerowych na osiedlu Słowiki i 10 na osiedlu Pakuska oraz przyłączy zasilających; dostarczenia i przyłączenia do wybudowanej sieci 30 kamer stałopozycyjnych; dostawę oraz zainstalowanie i uruchomienie serwerów rejestrujących i zarządzających i pamięci masowych. System monitoringu wizyjnego zostanie skonfigurowany i uruchomiony zgodnie z opracowanymi projektami.

– Nowoczesny monitoring stał się szczególnie istotnym elementem troski o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie tylko pomaga w ustalaniu sprawców przestępstw lub wykroczeń, ale ma również ważne zadanie prewencyjne – tam, gdzie są kamery, wykroczeń jest mniej. Budujemy monitoring oparty na infrastrukturze, która w przyszłości – oraz w miarę dostępności środków finansowych – pozwoli na dalszą rozbudowę – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Jak informuje magistrat, kamery zostaną usytuowane w miejscach umożliwiających najlepszą obserwację w zakresie pokrycia terenu oraz możliwości identyfikacji zdarzeń. Planowana budowa monitoringu ma przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w monitorowanych obszarach, szybkiej interwencji służb na zdarzenia zaobserwowane przez obsługę operatorską monitoringu, przeciwdziałania aktom wandalizmu w miejscach i obszarach monitorowanych, oraz gromadzenia materiałów dowodowych w celu ujawniania i zwalczania przestępstw i wykroczeń – czytamy w urzędowym komunikacie.

Wiola Woźniczko Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze