W tym roku po raz pierwszy władze samorządowe mają obowiązek przygotowania raportu o stanie kierowanej przez siebie jednostki. Włodarze gmin, powiatów i województw zobligowani są do przedstawienia radnym sprawozdania ze swojej działalności do końca maja. Dyskusja nad jego zatwierdzeniem będzie miała charakter publiczny i będą mogli brać w niej udział także mieszkańcy.
Jednym z nowych obowiązków, jaki spoczął na samorządowcach, jest przygotowanie corocznego raportu o stanie gminy, powiatu lub województwa, którym kierują. Oznacza to, że zarówno zarząd powiatu olkuskiego, jaki i wójtowie oraz burmistrzowie okolicznych gmin będą musieli do końca maja przedstawić sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok. Raport dotyczyć będzie m.in.: realizacji polityk, programów i strategii, uchwał podjętych przez radnych oraz realizacji budżetu obywatelskiego.
Radni będą rozpatrywać raport podczas specjalnej sesji, na której w pierwszej kolejności podejmowana będzie uchwała w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi, burmistrzowi lub zarządowi powiatu. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy lub powiatu, przeprowadzone zostanie głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania, które musi zostać wyrażone bezwzględną większością głosów ustawowego składu właściwej rady.
Każdy może wyrazić swoje zdanie
Jedną z bardzo ciekawych zmian jest fakt, że ustawodawca dał możliwość uczestniczenia w dyskusji także mieszkańcom. Każdy, kto chciałby zabrać głos na sesji, powinien złożyć w tej sprawie pisemne zgłoszenie do przewodniczącego rady, poparte odpowiednią ilością podpisów. W gminach do 20 tys. mieszkańców wymagane jest poparcie co najmniej 20 osób, natomiast w samorządach powyżej 20 tys. mieszkańców – co najmniej 50 osób. W przypadku powiatów liczby te są nieco większe. W jednostkach do 100 tys. mieszkańców musi to być co najmniej 150 osób, a w powiatach powyżej 100 tys. mieszkańców – co najmniej 300 osób.
Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba, że rada postanowi o jej zwiększeniu.
Co w przypadku odrzucenia raportu?
Głosowanie nad zatwierdzeniem raportu rodzi określone skutki o charakterze politycznym. W przypadku nieudzielenia wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta lub burmistrza. Nieudzielenie przez radę powiatu wotum zaufania zarządowi powiatu jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu. W takim przypadku rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu na kolejnej sesji, zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi wotum zaufania. Rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady.
A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy uważacie, że wprowadzenie obowiązku sporządzania raportów ze swojej działalności przez samorządowych włodarzy to dobry pomysł? A może zamierzacie wziąć udział w debacie nad wotum zaufania dla swojego wójta, burmistrza lub starosty? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!
Może nie do końca w temacie, ale tematem o którym mowa poniżej władze powinny się już dawno zainteresować.
Od dłuższego czasu piszę na forum o podjęcie tematu Emalii Olkusz i TPS. Bezskutecznie… Przegląd Olkuski i inne media oraz lokalni politycy mają te kwestie poniżej pleców. Nikt nie raczył nawet napisać, że pieniądze z ostatecznego planu podziału masy upadłości Emalii Olkusz zostały już wypłacone. Może są jeszcze ludzie, którym przysługują pieniądze, a ich nie dostali, bo np. syndyk miał podany zmieniony nr rachunku albo jest sprawa spadkowa – wiem, że były takie przypadki.
Inna sprawa… TPS… Poczytajcie sobie forum na gowork. Ostatni wpis:
poszkodowany 12.05.2019 13:17
Mija rok odkąd traditional polish style wyrzucił na bruk swoich pracowników.. Przez ten rok byli pracownicy nie dostali zaległych wypłat i innych zaległości. Z firmą nie ma kontaktu, prezes i dyrektorka maja wszystkich w głebokim poważaniu i dalej krecą swoje interesy..skutecznie omijając prawomocne wyroku sądu w im. RP, komornika i innych..takie rzeczy to tylko u NAS
Też nikt z tym nic nie robi. Nikogo to nie interesuje. Poważne tematy, których nikt nie chce poruszać. Lepiej Przeglądzie Olkuski pisać o kawie i sadzeniu dębów. Brawo Wy!