Gmina Trzyciąż

– Przed nami długi świąteczny weekend majowy – spędzając go na wypoczynku, pamiętajmy o historii obchodzonych w te dni świąt – zachęcał wójt Roman Żelazny uczestników akcji „Razem promujemy barwy Polski”, do realizacji której zaprosił wraz z BiOAK Trzyciąż sołtysów i społeczności lokalne z miejscowości, wchodzących w skład gminy Trzyciąż.

– Przed nami aż trzy ważne patriotyczne święta: obchodzone 1 maja – trochę zdewaluowane przez okres komunizmu Międzynarodowe Święto Pracy, które chyba warto oczyścić ze złych konotacji – w końcu praca to ważna wartość w naszym życiu; może mniej popularne, ale niemniej ważne – uchwalone przez Sejm RP na dzień 2 maja Święto Polskiej Flagi oraz 230. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – narodowe święto Polaków – przypomina Roman Żelazny. – Z tej okazji warto przypomnieć i zaakcentować nie tylko patriotyczne wartości związane z pamięcią o pierwszej w Europie i drugiej na świecie  Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, która była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie tylko przez 14 miesięcy, to do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i powodem do chluby dla Polaków – mówi wójt , zachęcając wszystkich mieszkańców gminy, aby wywiesili z okazji majowych świąt na swoich domach biało-czerwone flagi, jako znak dumy narodowej i szacunku dla patriotycznych symboli.

Akcja „Razem promujemy barwy Polski” jest związana nie tylko z posadowieniem w ważnych miejscach w każdej wsi gminy specjalnie zakupionych masztów i zawieszeniu na nich flag w barwach narodowych, ale także edukowanie w zakresie zasad ich eksponowania, historii polskiej flagi i jej znaczenia.

– Z zasady nasze symbole narodowe otaczamy szacunkiem. Jednak nie zawsze idzie to w parze z wyczerpującą wiedzą na ich temat. W związku z tym, zadaniem sołtysów, którzy zechcieli przystąpić do akcji – w ostatecznie okazało się, że byli to wszyscy sołtysi z naszej gminy – było rozpropagowanie w swoich sołectwach ulotek dotyczących obowiązujących zasad wywieszania flagi narodowej. Do sołectw trafiły też zakupione przez Gminę maszty, które zostały już ustawione w wybranych wspólnie przez lokalne społeczności miejscach. Z okazji ważnych świąt będą na nich wieszane flagi państwowe, zgodnie z wiedzą pozyskaną w wyniku akcji – informuje wójt.

Materiały do akcji przygotowała Ewa Dróżdż z Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze