– Przestańcie o mnie mówić kłamstwa, a ja przestanę mówić o Was prawdę – w takich słowach były starosta Paweł Piasny zwraca się za pośrednictwem mediów społecznościowych do swojego następcy Bogumiła Sobczyka. Powodem takiej ostrej reakcji jest dyskusja dotycząca rzekomego wzrostu zatrudnienia w  powiatowych instytucjach i urzędach. Obie strony nie szczędzą wobec siebie wzajemnych oskarżeń.

Od czasu zmiany na stanowisku olkuskiego starosty atmosfera w olkuskiej radzie powiatu jest napięta. Paweł Piasny, który pełnił tę funkcję wcześniej, nie pała sympatią do swoich byłych koalicjantów z Prawa i Sprawiedliwości. Polityka prowadzona przez działaczy PiS i wspierających ich radnych jest bowiem w wielu aspektach odmienna od tego, co reprezentował lider komitetu samorządowego odNowa. Na przestrzeni ostatnich dni relacje te uległy dalszemu zaostrzeniu.

Bo na mieście gadają…

Od pewnego czasu po Olkuszu krążyła plotka dotycząca rzekomych personalnych przetasowań w budynku starostwa i podległych mu instytucji. Kwestia ta zapewne nadal byłaby tylko tematem rozmów ludzi na przystankach autobusowych i w kolejce do lekarza, gdyby nie pewien mieszkaniec Bukowna. Postanowił on w oficjalnym piśmie zapytać starostę o jego politykę kadrową. A że reakcja szefa powiatu była w jego odczuciu niesatysfakcjonująca, skierował on skargę do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Olkuszu.

Obrady tego gremium, na których oprócz obecnego starosty pojawił się również jego poprzednik, były burzliwe. W toku dyskusji pojawiły się m.in. zarzuty dotyczące domniemanego zamiaru wymiany sekretarza powiatu. Sprawa stała się na tyle głośna, że kilka dni po tych wydarzeniach starosta olkuski Bogumił Sobczyk wydał oficjalne oświadczenie. Podkreśla w nim, że jest on zwierzchnikiem służbowym jedynie pracowników starostwa. Funkcję pracodawcy w stosunku do urzędników powiatowych jednostek organizacyjnych wykonują zaś ich kierownicy i do nich należy zatrudnianie i zwalnianie pracowników.

Starosta odniósł się również do plotek na temat planowanej wymiany kadr – Zamiar dokonania albo zaniechania zmian w funkcjonowaniu każdego zakładu pracy nie stanowi informacji publicznej. Zamiar nie jest bowiem faktem – tłumaczył. Według niego roszady w urzędzie są uzasadnione i odbywają się wedle kryterium kompetencji.

Personalne wycieczki

W oświadczeniu oberwało się również byłemu staroście – Zarzucanie mi nepotyzmu i upolityczniania stanowiska Sekretarza Powiatu Olkuskiego przez Pana Pawła Piasnego jest co najmniej niestosowne. Były starosta w okresie, w którym pełnił swoją funkcję zatrudnił na stanowiskach urzędniczych i obsługi członków swojej bliższej i dalszej rodziny. Z uwagi na ich dobre imię, nie będę przywoływał dokładnego wskazania miejsca pracy – napisał starosta Bogumił Sobczyk.

Na reakcję jego adwersarza nie trzeba było długo czekać – Przyznaję pytałem o sprawę sekretarza w kontekście krążącej plotki. Jeżeli stanie się faktem to co się mówi, to będzie to upolitycznienie tego stanowiska. Ale przecież na przywołanej komisji zaprzeczył Pan, prawda? Nigdy z moich ust nie padł za to zarzut nepotyzmu. To wasz sympatyk je postawił. Pytałem o ilość osób zatrudnionych i nic więcej. Pan tej odpowiedzi nie udzielił, znaczy się, że jest coś na rzeczy – odbijał piłeczkę w internetowym wpisie Paweł Piasny.

Były szef powiatu postanowił również podzielić się swoimi przemyśleniami na temat sytuacji w starostwie za czasów gdy, on stał za sterami tej instytucji. – Nieśmiało zwrócę Panu uwagę, że zastałem w urzędzie – o ile pamięć mnie nie myli – ponad 180 pracowników. Zostawiłem urząd na poziomie 140 osób. Także w innych jednostkach były redukcje. W sumie kolejnych kilkadziesiąt etatów. Dzięki temu zostało spłacone prawie 30 milionów kredytu, zainwestowane około 100 milionów oraz wprowadzono rokroczną – po raz pierwszy w historii powiatu – podwyżkę dla pracowników. A Pan? A Pan to wszystko zniweczył! – grzmiał lider komitetu odNowa.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Kto waszym zdaniem ma rację w tym sporze? Były czy obecny starosta? A może prawda leży gdzieś pośrodku? – Zapraszamy Was do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze