Wolbrom

Pochodzący z Wolbromia gen. dyw. Robert Głąb – od marca 2016 roku pełniący zaszczytne stanowisko Dowódcy Garnizonu Warszawa, decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z dniem 1 sierpnia 2021 r. zostanie zastępcą Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym (HQ SACT) w Norfolk.

Sojusznicze Dowództwo NATO ds. Transformacji ACT jest jednym z dwóch dowództw strategicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego, zajmującym się dostosowaniem zdolności wojskowych Sojuszu do nowych wymagań geopolitycznych. Zostało powołane 19 czerwca 2003 i ma siedzibę w Naval Support Activity Hampton Roads w Norfolk. Jego dowódcą jest obecnie francuski generał lotnictwa André Lanata. Sztab ds. zarządzania zasobami zajmuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi, wsparciem protokolarnym oraz zarządzeniem strategią i inwestycjami związanymi z bezpieczeństwem. W latach 2005-2016 wsparł wysiłki państw NATO kwotą 10 mld euro w projekty obronne. Obecnie wspiera 161 inicjatyw głównych i 2700 powiązanych projektów, będących na różnych etapach wdrażania, o łącznej wartości 600-700 mln euro, m. in. dotyczących obrony przeciwrakietowej, lądowych środków rozpoznania, rozmieszczania sił i środków NATO, środków reasekuracyjnych, obiektów dowodzenia NATO, systemów łączności, baz lotniczych i składów paliw, a także rozwoju obrony morskiej, bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych i cyberobrony.

Gen. dyw. Robert Głąb (prywatnie – kolega z klasy w Szkole Podstawowej nr 2 w Wolbromiu) w latach 1984–1988 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Po jej ukończeniu i awansie na stopień podporucznika został przydzielony do 3. Łużyckiej Brygady Artylerii Obrony Powietrznej Kraju w Warszawie. Zajmował tam kolejno stanowiska: dowódcy plutonu, dowódcy baterii i szefa sztabu dywizjonu. Od 1999 dowodził 62. dywizjonem rakietowym Obrony Powietrznej w Borzęcinie. W 2004 został szefem szkolenia, a w 2006 szefem sztabu 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Warszawie.

Ukończył Kurs Taktyczno-Operacyjny w Akademii Obrony Narodowej, specjalistyczne kursy wojskowe związane z planowaniem operacyjnym i szkoleniem zrealizowane w szkole NATO w Oberammergau (RFN), w Rydze (Łotwa) oraz kurs z zakresu dowodzenia operacjami powietrznymi (JFACC Commander Course) w CASPOA w Lyonie we Francji. W 2009 ukończył Studia Operacyjno–Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 uzyskał dyplom w zakresie studiów obronnych na King’s College London.

Przez dwa lata od 2010 r. był szefem Sekretariatu Dowódcy Sił Powietrznych w Warszawie, a następnie pełnił służbę na stanowisku szefa Zarządu Szkolenia (A-7) w Sojuszniczym Dowództwie Sił Powietrznych NATO (NATO Allied Air Command) w Ramstein. 3 sierpnia 2012 został odznaczony Lotniczym Krzyżem Zasługi. Po powrocie do kraju w 2015 kontynuował służbę w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 7 marca 2016 objął obowiązki na stanowisku dowódcy Garnizonu Warszawa.

Kwalifikacje zawodowe doskonalił między innymi podczas Kursu Taktyczno-Operacyjnego w Akademii Obrony Narodowej, specjalistycznych kursów wojskowych dotyczących planowania operacyjnego i szkolenia zrealizowanych w szkole NATO w Oberammergau (RFN), w Rydze (Łotwa) oraz kursu z zakresu dowodzenia operacjami powietrznymi (JFACC Commander Course) w CASPOA, Lyon (Francja). W 2009 roku ukończył Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 roku uzyskał dyplom w zakresie studiów obronnych na King’s College London.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w działaniach na rzecz utrzymania pokoju w regionie!

zdj.MON

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze