defibrylator

Dom Kultury w Wolbromiu w najbliższym czasie zostanie wyposażony w nowoczesny defibrylator. Jak informuje dyrektor Piotr Gamrot, urządzenie zostanie zamontowane przy kasie kinowej, będzie ogólnodostępne, choć wyposażone w alarm, który włączy się w przypadku wyjęcia sprzętu ze specjalnej gabloty.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest to stosunkowo łatwe w użyciu urządzenie, które, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego zgodnie z czytelną instrukcją obsługi, analizuje rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga jego użycia. Zamówiony przez DK sprzęt medyczny będzie mógł zostać użyty nie tylko przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, ale przede wszystkim przez osoby przypadkowe, które takiego wykształcenia nie posiadają, a zdecydują się na udzielenie pomocy osobie potrzebującej.

Liczne badania dowodzą, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia, a wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%. Źródła medyczne podają, że najczęstszą przyczyną zatrzymania krążenia jest migotanie komór serca. Jest to zaburzenie rytmu serca, polegające na szybkiej i nieskoordynowanej pracy tego organu, które – jeśli nie zostanie szybko przerwane – prowadzi do śmierci.
– Oby nie musiał być nigdy użyty – tłumaczy Piotr Gamrot – ale cieszymy się, że będziemy go mieli. Przez wolbromski Dom Kultury przewija się mnóstwo bardzo różnych ludzi i wystąpienie sytuacji zagrożenia życia jest wysoce prawdopodobne. Sprzęt zostanie zainstalowany w pobliżu głównego wejścia do DK, przy kinowej kasie. Osoba, która będzie chciała skorzystać z urządzenia będzie mogła łatwo i bez przeszkód wyjąć go ze specjalnej gabloty, ale równocześnie zostanie uruchomiony alarm powiadamiający o użyciu sprzętu. Ma to zapobiec ewentualnej kradzieży lub głupim żartom.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Z.
Anna Z.
8 lat temu

To może być dobry przykład dla innych instytucji, gdzie pojawia się dużo ludzi. Trzeba jeszcze żeby społeczeństwo nie bało się użyć takiego urządzenia. Czy DK ma zamiar przeszkolić swój personel z pierwszej pomocy?

trwatamać
trwatamać
8 lat temu

„Obce ciało”Zanussi plus Kilar, niedopuszczony przez cenzurę na festiwal w Gdyni.

pavv
pavv
8 lat temu

To dla kinomaniaków, którzy po obejrzeniu kolejnego gniotu dostają zawału serca, że musieli kasę na bilet stracić.

felik100
felik100
8 lat temu

Widać ze Dom Kultury w Wolbromiu masz kasę a w olkuszu nic nie mają 😆 😀