orew budynek

14-letnia działalność OREW w Wolbromiu nie tylko pomogła i wciąż pomaga setkom niepełnosprawnych dzieci i ich rodzinom, ale także przyczyniła się do ich naturalnej integracji z lokalnym środowiskiem. Wysoki poziom ośrodka prowadzonego przez Wolbromskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym sprawił, że placówka została wytypowana przez Ambasadę Polski w Izraelu jako wzorcowa. To wyróżnienie skutkowało ostatnio wizytacją izraelskiej specjalistki w zakresie kształcenia specjalnego profesor Hefziba Lifshitz z Bar-Ilan University.

Profesor Lifshitz, kierująca również projektem „Empowerment Program”, dającym studentom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość studiowania na Uniwersytecie Bar-Ilan i zdobycia tytułu licencjata, zapoznała się z warunkami i metodami pracy wolbromskiej placówki. Jej wizyta była okazją do wymiany doświadczeń i porównań, w których OREW i inne jednostki prowadzone przez PSOOU Koło Wolbrom wypadły znakomicie. Specjalistka była pod wrażeniem profesjonalizmu kadry oraz świetnie prezentujących się zaplecza technicznego i bazy lokalowej, jakimi dysponuje obecnie stowarzyszenie, działające w tak niewielkiej miejscowości. Wizytatorka z Izraela, gratulując swoim gospodarzom osiągnięć w efektywnej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, życzyła im dalszych sukcesów, a także wyraziła chęć stałego kontaktu z wolbromskim kołem PSOUU.

orew wizyta

Przypomnijmy, że Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy w Wolbromiu zaczął działać w styczniu 2002 r. z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych, członków Wolbromskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jego systematyczny, intensywny rozwój na przestrzeni lat stał się istotnym przyczynkiem do przełamywania „tabu” niepełnosprawności w lokalnym środowisku. Początkowo OREW obejmował opieką 36 wychowanków do 18-tego roku życia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w 4 grupach edukacyjnych i 1 zespole rewalidacyjnym. Dziś znacznie rozbudowany i świetnie przygotowany do swych zadań OREW prowadzi szeroki zakres nowoczesnych działań edukacyjnych, terapeutycznych i rewalidacyjnych już dla ok. 150 młodych podopiecznych o bardzo różnych potrzebach, a lokalne koło PSOUU stale rozwija działalność o kolejne formy wsparcia niepełnosprawnych w różnym wieku, także dorosłych.

Pochodzący z Wolbromia i okolicy wychowankowie ośrodka nie tylko otrzymują najwyższej jakości wsparcie w zakresie rehabilitacji i terapii, ale także mają możliwość naturalnej integracji z otoczeniem. Uczestnicząc w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym, otwierają serca i zmieniają ludzką mentalność, „oswajając” środowisko, w którym funkcjonują ze zjawiskiem niepełnosprawności, jako czymś zupełnie naturalnym. Dzięki temu to, co w krajach zachodnich jest od dawna normą, stało się nią także u nas.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
o rety
o rety
7 lat temu

[quote name=”Pamiętamy!”]Hojność dyrekcji 5. 200 zł za pół etatu. Brawo![/quote]
Ale to 5.200 oszczędnie wygląda 😆

Pamiętamy!
Pamiętamy!
7 lat temu

Hojność dyrekcji 5. 200 zł za pół etatu. Brawo!

szwagier
szwagier
7 lat temu

brawo rosiek brrrrrrrrrrraaaawoooooooooo 😮 😮 😮 😮 😮 😮