W tym roku szkolnym Gimnazjum nr 1 w Wolbromiu uczestniczy w V edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. Jego celem jest zwiększenie poziomu świadomości tak ważnego społecznie problemu, jakim jest przemoc szkolna oraz dostarczanie szkołom narzędzi umożliwiających skuteczne zapobieganie przemocy i agresji. Jako priorytet do pracy w tej edycji programu gimnazjum przyjęło hasło: „Rodzice są z nami”. W ten sposób szkoła chce podkreślić kluczową rolę rodziców w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły, podjąć próbę zmiany podejścia rodziców do uczestnictwa w życiu szkoły oraz włączyć ich aktywnie w działania na rzecz placówki.
W ramach programu gimnazjum zorganizowało Tydzień Wolontariatu. Uczniowie wraz z koordynatorem – pedagogiem szkolnym, Agnieszką Morawską przygotowali apel i gazetkę propagującą ideę i założenia działań wolontariackich.

Ukazali wolontariat jako bezinteresowne zaangażowanie społeczności na rzecz potrzebujących, uczące postaw szacunku, empatii i tolerancji wobec drugiego człowieka. Pokazali również, że wolontariat może być skutecznym sposobem przeciwdziałania przemocy i agresji poprzez zagospodarowanie wolnego czasu.
Przedstawione informacje nie były dla uczniów klas starszych nowością, ponieważ nasza młodzież od lat chętnie angażuje się w działania wolontariackie, m.in. „Szlachetna paczka”, WOŚP, czy świąteczna pomoc dla Domu Dziecka w Miechowie. Taki stan rzeczy jest związany z celem, jaki od lat stawiamy na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o wychowanie młodzieży. Jest to uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, pomoc najuboższym i pokrzywdzonym przez los – podkreśla Agnieszka Morawska.
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze