W Olkuszu powstaje Centrum Wolontariatu. – Nareszcie – cieszy się wielu młodych ludzi. Dla nich to szansa na zdobycie praktyki i cennych doświadczeń w wymarzonym zawodzie. Centrum powstanie w ramach konkursu ogłoszonego przez miejscowy magistrat, który przekazał na ten cel 15 tysiecy złotych.
O pieniądze te mogą się starać organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. W założeniach placówka ma być czynna co najmniej dwa razy w tygodniu po cztery godziny.Zajmie się pośrednictwem pracy dla wolontariuszy oraz organizowaniem spotkań dla osób zainteresowanych taką działalnością. Niemniej istotna będzie promocja idei wolontariatu w środowisku lokalnym.
– To bardzo dobra inicjatywa – ocenia Marzena Klichowska z Klucz. – Niedawno skończyłam studia. Już kilka razy pracowałam jako wolontariusz, ale zawsze były problemy ze znalezieniem placówki, która jest zainteresowana taką formą pomocy.Zazwyczaj szukałam informacji w internecie – twierdzi młoda kobieta.
Teraz ma być inaczej, bowiem w Centrum Wolontariatu będzie prowadzone pośrednictwo pracy dla wolontariuszy. Placówka zgromadzi bazę danych zarówno osób chetnych by pracować społecznie jak i stowarzyszeń oraz organizacji, które na taką pomoc czekają. Co istotne, zwłaszcza dla instytucji prowadzacych działalność charytatywną, osoby zgłaszajace się do pracy, będą rekrutowane z różnych środowisk i grup społecznych.
– Takiej placówki bardzo brakowało w naszym mieście. Usystematyzowanie spraw zwiazanych z wolontariatem będzie bardzo pożyteczne, zarówno dla organizacji jak i ludzi, którzy chcą pomagać – ocenia Maria Jędrysik, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser.
Jak dodaje Maria Jędrysik do tej pory zdarzało się, że do pomocy w Res Sacra zgłaszały się osoby,którym nie można było w danej chwili dać pracy, gdy tymczasem w innych stowarzyszeniach ich umiejętności były bardzo potrzebne.Teraz wolontariusze będą kierowani tam, gdzie ich zapał i zdolności zostaną najlepiej wykorzystane.
Alicja Renkiewicz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o