Policjanci apelują – zatłoczone miejsca to doskonałe warunki dla kieszonkowców. Złodzieje lubią duże skupiska ludzi, gdzie są niezauważeni  i anonimowi.  W autobusach wybierają swoją ofiarę i przyglądają  jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa portfel czy telefon komórkowy. Wykorzystują okazję, gdy nie ma miejsc siedzących i ofiara trzyma się poręczy.

W ostatnim czasie olkuska policja przyjęła kilka zawiadomień o kradzieżach kieszonkowych, które miały miejsca w autobusach komunikacji miejskiej. Wczoraj tj. 18 lutego br. mieszkaniec powiatu olkuskiego stracił portfel z pieniędzmi i dokumentami. 14 lutego okradziono mieszkankę Olkusza. Kobieta straciła pieniądze i karty bankomatowe. Zanim  się zorientowała, że padła ofiarą przestępstwa, w tym czasie złodziej zdążył dokonać dwóch transakcji przy użyciu jej kart bankomatowych. W obu przypadkach w autobusach panował ścisk. Dla złodzieja to idealna okazja. Kiedy jego potencjalna ofiara zajęta była trzymaniem się poręczy, ten niepostrzeżenie ukradł portfel.

Jak nie stać się ofiarą kieszonkowca:

1. Będąc w autobusie, zwróć uwagę, czy nie jesteś obserwowany, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.

2. Wsiadając do autobusu lub do innych środków komunikacji miejskiej zachowaj czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.

3. Nie trzymaj telefonu komórkowego i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych.

4. Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bowiem łatwo ją przeciąć.

5. Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

6. Gotówkę noś w kilku różnych miejscach.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze