Olkusz

Właściwie od jesieni do wiosny smog to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Apogeum następuje w bezwietrznym okresie silnych mrozów. Samorządy próbują walczyć z przyczynami zanieczyszczeń powietrza na różne sposoby. Niedawno pisaliśmy o pomyśle radnych, którzy zaproponowali zakup i montaż EkoSłupków. Czy władze Olkusza i powiatu są tym zainteresowane?

Co to jest EkoSłupek?

Przypomnijmy, ze jak podawaliśmy za portalem e-gminy.pl, „(…) EkoSłupek Air Sensor jest urządzeniem przeznaczanym do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń (zależnie od modelu), przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza”. Słupki te mają moduł WiFi – można połączyć się z platformą AAir Sensor, gdzie uzyskamy dostęp do szczegółowych danych z pomiarów zainstalowanych w urządzeniu czujników. Ponadto Bluetooth pozwala na komunikację pomiędzy słupkiem a aplikacją mobilną. W zależności od modelu urządzenie mierzy stężenie: dwutlenku siarki; ozonu; pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5, PM 10; formaldehydów; dwutlenku węgla; dwutlenku azotu. Dodatkowo możliwy jest pomiar ciśnienia, temperatury i wilgotności.

Miejski radny Wojciech Panek oraz radni powiatowi: Barbara Haberka i Michał Mrówka zaproponowali olkuskiemu burmistrzowi i staroście zakup i montaż EkoSłupków, służących informowaniu mieszkańców o aktualnym stanie powietrza, a także unaocznieniu zagrożenia, jakim jest smog. W złożonych interpelacjach ich autorzy sugerowali, gdzie można by ustawić EkoSłupki (głównie w okolicach olkuskich szkół, Dolince, Rynku. Czarnej Górze, Słowikach, ale i w Gorenicach czy Wolbromiu).

Po naszym artykule zadzwoniło kilkoro Czytelników, aby podzielić się swoimi uwagami na temat ekologicznej inwestycji. Zdania były podzielone. Jedni uważają, że to dobry pomysł, bo „ludzie nawet na spacerze czy w drodze do sklepu zobaczą, jaki jest stan powietrza”. Nie zabrakło tez głosów krytycznych – „czy jak ktoś zobaczy, że powietrze jest bardzo złe, to nie pójdzie dalej do pracy czy sklepu? Lepiej pieniądze na zakup słupków przeznaczyć na inne, skuteczne działania ekologiczne”.

A co na ten temat sądzą miejskie i powiatowe władze?

Pomysł ciekawy, ale…

Dofinansowania na wymianę przestarzałych kotłów, ulotki dla mieszkańców dotyczące spalania w piecach i książeczki o niskiej emisji dla najmłodszych, przywrócenie pomiarów zanieczyszczenia powietrza na terenie Olkusza, zakup czujników Airly, uruchomienie w urzędzie punktu konsultacyjnego w ramach programu „Czyste Powietrze „- to ekologiczne działania, które prowadzi gmina Olkusz. Szerzej pisaliśmy niedawno, przy okazji interwencji mieszkańców zainteresowanych walką ze smogiem przez władze miasta.

W odpowiedzi na interpelację wiceburmistrz Łukasz Rychlewski wylicza, gdzie można sprawdzić stan powietrza w Olkuszu. Jakie to miejsca? Widżet do platformy z informacjami o jakości powietrza w okolicy oraz o wprowadzonych stopniach zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, na www.powietrze.malopolska.pl/jakosc-powietrza (gdzie można też zapisać się do newslettera), na stronie www.airly.eu (dostępna jest też aplikacja na telefon).

A co z EkoSłupkami? -Zaproponowane przez Pana rozwiązanie jest ciekawym pomysłem, jednak w mojej ocenie przecenia Pan skuteczność i potencjalne korzyści płynące z montażu słupków pomiaru jakości powietrza. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 2020 r. w sprawie dokonywania oceny poziomu substancji w powietrzu pomiary zanieczyszczeń powietrza winny być dokonywane na wysokości min. 1,5 m, a zaproponowane urządzenia dokonują pomiarów na wysokości ok. 1 m, gdzie znajdują się głownie zanieczyszczeni-pyłowe pochodzące z przejeżdżających pojazdów, zamiatania ulic i chodników. Z uzyskanych informacji wynika, że pomiary wykonywane przez te urządzenia nie są pomiarami referencyjnymi i nie podlegają żadnemu nadzorowi, dlatego też trudno ocenić ich wiarygodność. Duże koszty zakupu urządzeń jak i ich utrzymania wydają się być nieuzasadnione. Same urządzenia stanowią wyłącznie element wizualny oraz promujący producenta, natomiast ich wartość edukacyjna wydaje się być niewielka – uważa zastępca burmistrza Łukasz Rychlewski.

Wszystko zależy od finansów

Starosta za pomysł radnym podziękował i przypomniał, że Zarząd Powiatu w tym roku nadal będzie realizował zadania z zakresu termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, co również ma wpływ na poprawę powietrza.

Co do samych EkoSłupków –tu przede wszystkim chodzi o pieniądze. -Zarząd Powiatu planuje podjąć się zadania usuwania odpadów w Gminie Klucze, co z pewnością będzie generować znaczne środki finansowe. W związku z tym musimy przeanalizować priorytety wydatkowania środków finansowych na cele proekologiczne. Pragnę zapewnić Radnych, że Zarząd Powiatu zapozna się szczegółowo z aspektami technicznymi tego urządzenia i przeanalizuje ewentualne możliwości finansowe Powiatu w zakresie jego instalacji przy najbardziej uczęszczanych budynkach powiatowych – wyjaśnia starosta Bogumił Sobczyk.

Tyle nasze władze. A Wam podoba się pomysł?

Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
3 lat temu

Ekosłupki to na pewno to, czego nam w Olkuszu najbardziej brakuje ! Proponuję przy okazji ogłosić konkurs z nagrodami na rym do tego słowa 🙂