Olkusz

6-8 października 2023 roku odbyły się XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. W Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu po raz kolejny rozbrzmiały dźwięki zabytkowych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem objął Roman Piasnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który zawsze wspiera sztukę i kulturę.

Jak na międzynarodowy festiwal przystało, gościliśmy utalentowanych wykonawców spoza granic Polski. Koncert inauguracyjny był prawdziwym hołdem dla muzyki organowej, dzięki Pieterowi van Dijk z Alkmaar w Holandii. Na finał festiwalu na organach zagrał niezrównany Léon Berben z Ostönnen w Niemczech.

Drugiego dnia przyszła pora na naszych lokalnych artystów. Na organach zachwycił nas Maciej Semla, a w koncercie kameralnym na klawiszach Mateusz Filo wraz z kwartetem smyczkowym w składzie: Izabela Mistarz – I skrzypce, Elżbieta Pałka – II skrzypce, Katarzyna Filo – altówka, Joanna Kurdziel – wiolonczela. Dyrektorem Artystycznym festiwalu był dr hab. Krzysztof Urbaniak.

Bazylikę odwiedziła w tym roku rekordowa liczba melomanów, a dzięki transmisji na ekranie i oprawie świetlnej przygotowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, mogliście Państwo nie tylko słuchać muzyki, ale także ją „zobaczyć”.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wspierali wydarzenie. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji festiwalu, a będzie ona 25., więc jubileuszowa!

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

MOK Olkusz
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze