Rabsztyn
Patriotyzm gospodarczy – cóż to takiego i jakie ma znaczenie dla współczesnego Polaka? To idea, która łączy szacunek dla tradycji z nowoczesnością i wyzwaniami współczesnego świata. To postawa, która polega na wspieraniu krajowej gospodarki, poprzez preferowanie lokalnych produktów i usług. Obejmuje działania zarówno obywateli, jak i instytucji, mające na celu promowanie krajowych przedsiębiorstw oraz wzmacnianie gospodarki narodowej.
O problemach i wyzwaniach współczesnego patriotyzmu rozmawiano podczas międzyregionalnej konferencji „Tradycje patriotyzmu gospodarczego – lokalne korzenie, narodowe cele, wspólna przyszłość”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, którego prezesem jest Józef Niewdana, w partnerstwie z Departamentem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego.
Do udziału w konferencji, która odbyła się w Rabsztynie pod Olkuszem, zaproszeni zostali samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz młodzież z lokalnych szkół średnich.
Otwierając konferencję, Anna Kwaśniewska, Dyrektor Departamentu Edukacji UMW Śląskiego, radna olkuska, przez wiele lat związana z lokalnym samorządem powiatowym, podkreślała, że patriotyzm gospodarczy we współczesnych czasach jest ważnym elementem narodowej tożsamości. Nie jest pojęciem z przeszłości, lecz wartością praktyczną, zakorzenioną w historii i dziedzictwie, która powinna dawać impuls, ucząc ludzi odpowiedzialności, solidarności i współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju lokalnego, jak i w kontekście całej gospodarki narodowej.
Patriotyzm gospodarczy jest naszą wspólną sprawą – samorządu, szkół, uczelni, przedsiębiorców, organizacji społecznych i biznesowych, które wspólnie mogą kształtować lokalne środowisko i rozwój regionu – mówiła Anna Kwaśniewska, rozpoczynając kilkugodzinną debatę, w której chętnie brali udział wszyscy zaproszeni goście.
Szczególne miejsce w programie spotkania zajęły panele dyskusyjne z udziałem młodzieży przybyłej z olkuskich liceów oraz ze Śląska, które umożliwiły wymianę poglądów i doświadczeń między pokoleniami oraz pozwoliły młodym uczestnikom aktywnie włączyć się w debatę na temat przyszłości.
Wystąpienia ekspertów i otwarte dyskusje stworzyły przestrzeń do wypracowania inspirujących idei, które mogą stać się punktem wyjścia dla dalszej współpracy. Uczestnicy wydarzenia zgodnie podkreślali, że prawdziwa troska o przyszłość i budowanie dobrobytu naszego kraju nie opiera się jedynie na celebrowaniu historii, ale na konkretnych bieżących działaniach, które wspierają polską gospodarkę.
Funkcjonując każdego dnia, możemy świadomie wybierać produkty polskich firm, przyczyniając się do zwiększania wpływów w budżecie państwa i tworzenia miejsc pracy. Kupowanie rodzimych produktów daje zyski polskim firmom i przedsiębiorcom, wpływa na zwiększenie zatrudnienia i wzrost płac. Dzięki większemu popytowi wewnętrznemu, polscy producenci mogą inwestować w rozwój i podnosić jakość swoich produktów, a tym samym skuteczniej konkurować z zagranicznymi firmami. Z kolei większe zyski polskich firm oznaczają większe wpływy do budżetu państwa w postaci podatków, z których utrzymywane są: służba zdrowia, edukacja, służby mundurowe, rozbudowywana i utrzymywana jest publiczna infrastruktura.
Ważnym rezultatem wydarzenia będzie opracowanie i publikacja raportu pokonferencyjnego, podsumowującego wnioski i rekomendacje wypracowane podczas obrad.
Miłym akcentem konferencji był imponujący pokaz musztry zaprezentowanej przez młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach Zespołu Szkół w Olkuszu, symbolicznie łączący lokalną tradycję z nowoczesnym wychowaniem obywatelskim. Spotkanie uświetnił również występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej ZGH Bolesław.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, który udzielił wsparcia finansowego. Wydarzenie zostało również wsparte przez Koleje Śląskie i ZGH Bolesław, które pomogły w logistyce.
Konferencja w Rabsztynie pokazała, że patriotyzm gospodarczy to idea żywa i praktyczna, która uczy odpowiedzialności, współpracy i świadomości obywatelskiej. Lokalne działania i codzienne wybory mieszkańców – także tych młodych – mogą mieć znaczenie daleko wykraczające poza granice Olkusza i regionu.
Redakcja













![Program Obrony Ludności i Obrony Cywilnej – ponad 1,7 mln zł dla Powiatu Olkuskiego [WIDEO]](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2025/12/original-A8462750-9C38-43CA-A751-EA379B3D86D2.jpeg)






