48 potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrowało się w ogólnopolskiej bazie dawców podczas sobotniego Dnia Dawcy Szpiku, jaki odbył w Kluczach. Całodniowa akcja miała kilka istotnych punktów. Oprócz rejestracji, odbył się także rajd rowerowy, otwarto wystawę prac olkuskich artystów, a publiczności zebranej w Domu Kultury „Papiernik” podczas koncertu piosenki francuskiej, zaprezentowała się aktorka Monika Węgiel.
Nie można również zapomnieć o młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II, która już po raz siedemnasty zorganizowała zbiórkę krwi pod hasłem „Kropla Miłości”. W akcję ochoczo włączyło się 25 osób, wśród nich stali krwiodawcy, ale i również ci, którzy po raz pierwszy postanowili pomóc. – Wsparli nas również absolwenci naszego gimnazjum – przyznała Anna Bokalska, opiekun wolontariuszy.
Obchody Dnia Dawcy Szpiku w Kluczach oficjalnie rozpoczęła rejestracja potencjalnych dawców, jaka ruszyła punktualnie o godz. 10 w DK „Papiernik”. Do wolontariuszy zapisujących kolejne osoby, wkrótce dołączyli uczestnicy rajdu rowerowego pod nazwą „Zostań dawcą szpiku”, jaki tuż przed południem wyruszył z olkuskiego rynku. Po przyjeździe na ul. Rudnicką, niektórzy z cyklistów nie tylko zasiedli za stołami w celu rejestracji dawców, ale również sami zapisali się do krajowej bazy. Kto wie, być może już wkrótce ktoś z nich uratuje komuś życie. Takich cichych bohaterów Klucze mają niespełna pięćdziesięciu. – To dobry wynik, biorąc pod uwagę tylko czterogodzinną rejestrację – mówi Grzegorz Ludwiczak, ze Stowarzyszenia „Zielone Światło”, które jak zwykle mocno zaangażowało się w akcję.
Po zamknięciu list z danymi osobowymi nowych potencjalnych dawców uczestnicy przenieśli się do holu głównego Domu Kultury, gdzie uroczyście otwarto wystawę artystyczną „UWIERZ”. Prace na wystawę przekazali olkuscy artyści, a wśród nich Stanisław Jakubas, Michał Kwarciak i Jacek Majcherkiewicz.
Ostatnim punktem sobotniej akcji był koncert piosenek francuskich, w wykonaniu aktorki Teatru Współczesnego w Warszawie Moniki Węgiel, która wraz z towarzyszącymi jej muzykami uświetniła tę wyjątkową imprezę.
Przedsięwzięciu towarzyszyło przeświadczenie, że jako dawca komórek macierzystych, dajesz choremu najcenniejszy dar – szansę by żyć. Z apelem do podzielenia się cząstką siebie wyszli organizatorzy Dnia Dawcy Szpiku w Kluczach, którymi byli: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Zielone Światło” oraz Fundacja DKMS. Akcję wsparli również: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach oraz nieformalna grupa cyklistów „Rower, Lubię Go!”
Warto dodać, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo trudne i wynosi od 1:20000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.
Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie! Zarejestruj się jako potencjalny dawca komórek macierzystych.
Jak to działa? Obejrzyj film na stronie http://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca i dowiedz się więcej.
Fot. Gmina Klucze
Stowarzyszenie „Zielone Światło” jest stowarzyszeniem zwykłym, tzn. nie może pozyskiwać dla swej działalności żadnych środków. Członków obowiązują jedynie składki w wysokości 50 zł rocznie. Wszyscy członkowie stowarzyszenia działają bezinteresownie, za darmo, społecznie. Poświęcają swój czas prywatny, bo chce się im coś robić dla innych. I to szokuje co niektórych. Działać za darmo? Przecież to według wielu niemożliwe. A jednak możliwe, o czym świadczy działalność tego stowarzyszenia. Im się chce chcieć!!!
Ciekawe dlaczego niektórzy robią aferę gdy ktoś się zapyta z czego utrzymuje się Stowarzyszenie „Zielone Światło”? Nikt tu nie podważa sensu jego działalności, tylko pyta. Przecież to stowarzyszenie ma jakieś finanse. nieprawdaż?
Puls zanika.
Szkoda, że na całej akcji nie było nikogo z P.Olk. Mógłby powstać naprawdę świetny materiał.
O to chodzi, że nikt na nie nie łoży. Zapraszamy do kontaktu, a może nawet do wstąpienia do stowarzyszenia.
pytanie do: składki członków? zapewne i działania charytatywne? dotacje? itp zapewne. zazdrosny/a? że innym się chce coś zrobić dla innych bezinteresownie, zamiast siedzieć hejtować i zazdrościć 🙂
Z czego utrzymuje się Stowarzyszenie „Zielone Światło”? Kto i ile na nie łoży?