debata kod bezp

W minioną sobotę do klubu „Przyjaźń” na Pakusce zawitała polityka. Wszystko za sprawą drugiej debaty wyborczej, zorganizowanej przez lokalne struktury KOD. Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo. W rozmowie wzięli udział kandydaci Koalicji Obywatelskiej oraz SLD. Gościem specjalnym był Krzysztof Janik – były minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera.

Parlamentarna kampania wyborcza z dnia na dzień nabiera coraz większego tempa. Oprócz plakatów, ulotek i ulicznych banerów, kandydaci coraz częściej starają się spotykać ze swoimi potencjalnymi wyborcami. Jedną z okazji do takiej formy walki o głosy było sobotnie spotkanie, zorganizowane przez olkuskich działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

Tematem rozmowy pomiędzy jego uczestnikami były kwestie związane z: wojskowością, porządkiem publicznym na terenie kraju oraz zagrożeniami, jakie czyhają na obywateli w związku z postępującą informatyzacją. W dyskusji wzięli udział członkowie Platformy Obywatelskiej – Dorota Marek, Józef Lassota i Piotr Grabarczyk, oraz reprezentanci SLD: Magdalena Kubańska i Janusz Bargieł. Na sali zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, nie zostali oni zaproszenie ze względu na brak poszanowania demokratycznych wartości przez ich ugrupowania.

– Najwyższy czas rozstać się z przeświadczeniem, że czeka nas wojna w klasycznym rozumieniu tego słowa. Dziś konflikty prowadzone są zupełnie innymi środkami niż dawniej. Wojny hybrydowe, ataki hakerskie, dezinformacja społeczeństwa i kontrola nad dostawami surowców energetycznych to główne narzędzia, jakie stosuje się obecnie w konfliktach o wpływy gospodarcze i polityczne – tłumaczył na wstępie Krzysztof Janik.

Zdaniem posła Józefa Lassoty, w interesie naszego kraju leży dalsze pogłębianie współpracy pomiędzy Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej, zarówno w obszarze politycznym, jak i militarnym. -W dzisiejszych czasach żadna z europejskich armii nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w sferze obronności. Dlatego konieczna jest bliska współpraca. Nie tylko z USA, ale także z naszymi unijnymi partnerami – mówił poseł.

Wiele uwagi w trakcie rozmowy poświęcono zadaniom realizowanym przez służby mundurowe. – Dawniej plagę w naszym kraju stanowiły kradzieże samochodów. Teraz wyzwaniem dla policji jest walka z internetowymi przestępcami, dokonującymi wyłudzeń i kradzieży pieniędzy z naszych rachunków bankowych – podkreślał Krzysztof Janik. – Należy doposażać policjantów w środki niezbędne do wykonywania przez nich zadań. Trzeba też zwiększyć ich liczebność i podwyższać ich wynagrodzenia. Nie można oszczędzać na ograniczaniu czasu funkcjonowania posterunków, tak jak to miało miejsce w Bukownie – przekonywali kandydaci SLD, Magdalena Kubańska i Janusz Bargieł.

Informacja stanowi obecnie kluczowy kapitał. Dlatego w trakcie dyskusji poruszono temat ochrony danych osobowych oraz zagrożenia inwigilacją obywateli przez państwowe służby. – Obecnie bardzo dużo mówi się na temat przepisów RODO. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem mamy prawo do ochrony naszej prywatności. Tymczasem urzędnicy zbierają na nasz temat ogromne ilości informacji. W najgorszej sytuacji są przedsiębiorcy, których zmusza się do ciągłego spowiadania się ze swoich decyzji i działań – przekonywali Dorota Marek, radna Rady Miejskiej w Krzeszowicach, oraz Piotr Grabarczyk, szef olkuskich struktur PO.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Cichy_Kotek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cichy_Kotek
Cichy_Kotek

„Na sali zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, nie zostali oni zaproszenie ze względu na brak poszanowania demokratycznych wartości przez ich ugrupowania”.

I znowu śmiesznie: debata bez debaty.