Powiat

Dokładnie za miesiąc, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne. Kto z naszego powiatu powalczy o głosy wyborców w drodze do Sejmu RP i Senatu RP?

W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Srebrne Miasto głosujemy w okręgu wyborczym nr 13, obejmującym powiaty: olkuski, miechowski i krakowski oraz miasto Kraków. W sejmie zasiądzie z niego łącznie 14 posłów. Nazwiska kandydatów podajemy według kolejności list opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Z listy Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z terenu powiatu olkuskiego startują dwie osoby: Piotr Grabarczyk z 12. pozycji oraz Marzena Pilch – Kocjan z 25. miejsca.

Bożena Poseł z Jangrota to natomiast jedyna kandydatka z powiatu olkuskiego na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga PSL – PL 2050 Szymona Hołowni. Startuje ona z 16. miejsca.

Na liście Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy znajdziemy z kolei trzech kandydatów z Wolbromia i jednego z Dłużca: listę otwiera Zbigniew Żyła, na 11. miejscu jest Klaudia Barczyk, na 21. Katarzyna Trzaska, a na 25. Michał Płowiec.

Jan Orkisz startuje z 3. miejsca listy Nowej Lewicy. Na 4. pozycji znajduje się Magdalena Kubańska z Bukowna, na 23.miejscu Konrad Kantor z Wolbromia, a na 24. miejscu Alicja Walotek z Bolesławia.

Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców reprezentują dwie osoby z naszego powiatu: na 11. miejscu Katarzyna Żak z Chechła oraz na 22 miejscu Konrad Macuda z Olkusza.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości znajduje się dwóch obecnych parlamentarzystów: Jacek Osuch na 3. miejscu oraz Agnieszka Ścigaj na 6. pozycji. Z 28. miejsca startuje ponadto Ewelina Owczarska z Wolbromia.

W wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nasz powiat znajduje się w okręgu nr 31, obejmującym powiaty: olkuski, miechowski i krakowski. Senatorzy wybierani są w okręgach jednomandatowych – obowiązuje system większościowy, oparty na zasadzie „zwycięzca bierze wszystko”.

Wśród czterech kandydatów w naszym okręgu jest Wojciech Ozdoba z Olkusza, który startuje z Komitetu Wyborczego Nowa Demokracja – TAK.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
grzesiu
grzesiu
8 miesięcy temu

Czy PJJ jest w okręgu 13?! Nie ma na kogo głosować.

mike
mike
8 miesięcy temu

I nie ma kogo wybrać! Gdzie Konfederacja?