simo logo

Miesiąc maj jest szczególnie udany dla Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”, która na co dzień prowadzi Klub Osiedlowy „Krecik” na Osiedlu Młodych w Olkuszu.

W zeszłym tygodniu stowarzyszenie wygrało projekt „Patriotyzm młodego pokolenia – deklaracja czy postawa?” w organizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie: „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne”, w którym to wspólnie z Kołem Naukowym Studentów Instytutu Politologii oraz olkuską młodzieżą licealną, pracownicy naukowi Instytutu Politologii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, będą uczyć młodzież, jak należy prowadzić i analizować badania socjologiczne. Projekt odbędzie się w Olkuszu, i został dofinansowany z funduszy województwa Małopolskiego w wysokości 7000 zł.

Natomiast w tym tygodniu, ukazała się informacja, że projekt stowarzyszenia SIMO, „Z życzeniami na 100-lecie od olkuskiej młodzieży” w ramach naboru programu „Niepodległa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajął bardzo wysokie 73 miejsce oceny formalnej w skali całego kraju (na 2516 zgłoszeń), tym samym SIMO otrzymało dofinansowanie w wysokości 14700 zł! Jest to ogromny sukces stowarzyszenia! W ramach projektu w Olkuszu odbędzie się wiele atrakcji dla mieszkańców, między innymi zajęcia dla dzieci w których, najmłodsi przygotują kartki z życzeniami na niepodległość, które następnie zostaną wysłane to organizacji polonijnych na całym świecie. Dla dzieci zostaną również przygotowane zajęcia z malowania na szkle, oraz zajęcia plastyczne na których powstaną na przykład patriotyczne kotyliony. Stworzony zostanie mural przedstawiający 4 naszych lokalnych bohaterów walki o niepodległość Polski z różnych okresów historycznych: Władysław Gnyś, Andrij Potebnia, Francesco Nullo oraz Antoni Kocjan, są to zajęcia skierowane do młodzieży. Również dla niej zostanie przygotowana historyczna gra miejska. Dla seniorów natomiast, przygotowaliśmy wycieczki po miejscach szczególne ważnych historycznie dla naszego regionu, oraz prelekcje lokalnych pasjonatów historii ziemi olkuskiej. Nie zapomnieliśmy również o naszych sąsiadach- obcokrajowcach mieszkających w Olkuszu, w ramach projektu, zostaną dla niech przygotowane cotygodniowe bezpłatne zajęcia z języka polskiego. Natomiast ostatnią częścią projektu będzie stworzenia filmiku na których zapytamy mieszkańców miasta „Co dla nich znaczy Niepodległość?”.

Naszym największym atutem jest energia do działania oraz pomysły, które jak widać, są coraz bardziej dostrzegane przez grantodawców. Uważamy, że aktywna organizacja pozarządowa powinna zabiegać o środki zewnętrzne z poza gminy, aby niejako wykazać, że ich pomysły są warte uwagi. Na koniec warto dodać tylko jedno, Świętujmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski w Olkuszu razem z Stowarzyszeniem SIMO!

Mateusz Kamionka wiceprezes stowarzyszenia SIMO

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze