kronika policyjna

Bukowno. Kolejne zatrzymania złodziei kabli ziemnych
Policjanci z komisariatu w Bukownie zatrzymali kolejne dwie osoby, które w ubiegłym tygodniu próbowały ukraść kable zasilające urządzenia przemysłowe. Dwaj mieszkańcy powiatu jaworznickiego wpadli w ręce kryminalnych na tzw. gorącym uczynku.

15 marca około godziny 12.20 kryminalni z Komisariatu Policji w Bukownie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali ukraść kable zasilające urządzenia przemysłowe, na szkodę spółki zajmującej się sortowaniem piasku. Jeszcze przed zatrzymaniem, mężczyźni zdążyli wykopać doły o długości kilku metrów i wydobyć z ziemi kable zasilające specjalistyczne urządzenia. Policjanci doprowadzili mężczyzn na komisariat. Zabezpieczyli narzędzia m.in. szpadel, łopatę oraz piłkę do metalu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty: usiłowania kradzieży i przyznali się do popełnionych przestępstw. Grozi im do 5 pozbawienia wolności.

Akcja „Pasy” na drogach powiatu olkuskiego
16 marca olkuska drogówka prowadziła działania prewencyjno-kontrolne „Pasy”. Celem policyjnej akcji jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez egzekwowanie stosowania się przez kierujących i pasażerów do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Od godziny 5 rano mundurowi sprawdzali czy kierujący i pasażerowie pamiętają o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie i obowiązku używania fotelików przez najmłodszych. Policjanci skontrolowali 108 samochodów osobowych i 36 ciężarowych. Wśród wszystkich skontrolowanych aż 134 kierowców i 11 pasażerów nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa. Przypominamy, że jazda bez pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem, to wykroczenia za które może zostać nałożony mandat karny. Art. 39. ust 1 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” stanowi: Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.

Kierowco pamiętaj!
Pasy bezpieczeństwa zostały wymyślone po to, aby ratować ludzkie życie, a nie po to, aby je utrudniać! Zapinając pasy w samochodzie robisz to nie dla Policji, tylko dla samego siebie i Twoich bliskich!

Najpierw pił alkohol, potem wsiadł za kierownicę. Teraz odpowie przed sądem
Zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości usłyszy 39-letni mieszkaniec gm. Wolbrom. Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci z Wolbromia podejmowali dość nietypową interwencję. Kilkanaście minut po godzinie 21, otrzymali zgłoszenie, że w jednym z miejscowych lokali, doszło do nieporozumień pomiędzy dwoma mężczyznami spożywającymi alkohol. Okazało się, że zgłaszającym jest jeden z mężczyzn, 39-letni mieszkaniec gm. Wolbrom. Gdy interwencja zakończyła się pouczeniem i funkcjonariusze opuścili lokal to 39-latek, wsiadł do samochodu i wyruszył w drogę.

Policjanci którzy patrolowali ulice miasta, zauważyli jak samochód jedzie całą szerokością jezdni. Skojarzyli też, że za kierownicą volkswagena siedzi ten sam nietrzeźwy 39-latek, który chwilę wcześniej w lokalu spożywał alkohol. Funkcjonariusze natychmiast dali kierującemu sygnał do zatrzymania się. Kierowca jednak nie zważał na ich polecenia i znacznie przyspieszał. Pościg za nim nie trwał długo. Już po kilku minutach mężczyzna został zatrzymany. 39-latek trafił do izby wytrzeźwień w Krakowie. Przeprowadzone o godzinie 1.55 badanie wykazało, że w jego organizmie jest blisko 1,7 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jak również za wykroczenia: niezatrzymanie się do kontroli drogowej i kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. Grozi mu grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat, a także świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Bukowno. Rodzice z promilami
Ponad 3 promile alkoholu w organizmie mieli nietrzeźwi rodzice, którzy opiekowali się małoletnimi dziećmi. W piątek 17 marca około godziny 19 funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Bukownie interweniowali wobec nietrzeźwych rodziców, którzy „opiekowali się” ośmioletnim chłopcem i czternastoletnią dziewczynką. O sytuacji Policję zaalarmowała pracownica Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, zbadali stan trzeźwości rodziców. Matka miała ponad 3 promile alkoholu, a ojciec 3,3. O sytuacji w rodzinie zostanie poinformowany sąd rodzinny.

Policyjna akcja „TRUCK i BUS”
W poniedziałek 20 marca br. policjanci z olkuskiej drogówki w ramach akcji „TRUCK i BUS” przeprowadzili wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów ciężarowych, autobusów i busów. Policyjna akcja odbyła się na drogach powiatu olkuskiego.

Policjanci zwracali szczególną uwagę na obowiązek stosowania się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym ograniczenia prędkości. Równie dokładnie sprawdzane były: trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, praca tachografu (urządzenia wskazującego przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość, jak również tzw. aktywność kierowcy, czyli okresy jego pracy i odpoczynku).

Policjanci skontrolowali 167 pojazdów, w tym 7 autobusów i 141 pojazdów ciężarowych. W trakcie kontroli policjanci ujawnili znaczną ilość wykroczeń popełnianych przez kierowców: w 41 przypadkach przekroczenia prędkości a także aż 54 przypadkach naruszeń związanych ze stanem technicznym pojazdu. Ze względu na zły stan techniczny pojazdu, policjanci zatrzymali 30 dowodów rejestracyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
P X T
P X T
6 lat temu

Jeśli już tak by im zależało na bezpieczeństwie to w pełny sposób powinni kontrolować czy jest przyrząd do przecinania pasów przy fotelu. Bo różnie to bywa podczas wypadku, ginie się z powodu niezapiętych ale można i zginąć przez to, że są właśnie zapięte i zaczep się zablokuje (np.podczas pożaru) Tak więc tu nie chodziło o bezpieczeństwo z pasami w tle a o kasiorę z mandatów. Co innego gdyby kontrolowano na trasie gdzie jadą z większymi prędkościami a nie pod posesjami, gdzie często jeszcze kierowcy czy ich pasażerowie nie zdążą dobrze zapiąć pasów zanim rozpędzą auto. Te kontrole to są polowania a nie kontrole, takie podobne do tych z bażantami wypuszczanymi z klatek pod lufy w których miał uczestniczyć Szyszko.

pavv
pavv
6 lat temu

Milicjanci kalkulatora nie potrafią używać, bo jakby nie liczyć to wychodzi, że na 144 skontrolowanych aut tylko w 10 kierowca miał zapięte pasy!