wypalanie traw 2015 2

W związku z łagodną zimą i trwającym już okresem wiosennym oraz obserwowanym w tym czasie nagminnym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach, będącym niejednokrotnie przyczyną powstania pożarów  lasów, budynków  i innych obiektów Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu apeluje o zaniechanie tego procederu.

Od początku 2015 r. do 12 marca br. strażacy na terenie całego kraju wyjeżdżali już do prawie 11 000 pożarów traw, łąk i nieużytków. W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do 52 354 takich pożarów. Na terenie Powiatu Olkuskiego  w 2014 roku  odnotowano 230 interwencji związanych z pożarami traw ( gm. Bolesław 48, Bukowno 20, Klucze 35, Olkusz 44, Trzyciąż 14 i Wolbrom 69 ), natomiast w 2015 roku odnotowano już 13 interwencji ( gm. Bolesław 2, Bukowno 0, Klucze 1, Olkusz 3, Trzyciąż 2 i Wolbrom 4 ).

Wspomniane pożary pochłaniają ogromne koszty związane z działaniami jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Średnio jeden wyjazd kosztuje Straż około 300 PLN. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia  i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

wypalanie traw 2015

W większości przyczyną pożarów jest działalność człowieka, który jest przekonany, że spalenie trawy i pozostałości roślinnych spowoduje użyźnienie gleby i szybszy wzrost młodej roślinności. Niestety prawda jest inna, w pożarach giną szlachetne rośliny, które po pożarach zastępowane są przez szybciej rozwijające się gatunki mniej szlachetne i chwasty. Powyższe pożary zabijają również zamieszkujące poszycia zwierzęta i ptaki oraz stanowią zagrożenie dla pobliskich domostw.

Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak:
• co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby i strażacy,
• do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących trucizną dla ludzi i zwierząt,
• wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do kolizji i wypadków drogowych,
• wysuszone po zimie trawy pala się bardzo szybko a rozprzestrzenianiu się ognia pomagają powiewy wiatru,
• giną zwierzęta domowe, duże zwierzęta leśne, gryzonie, płazy, gady a także owady które pełnią ważną rolę w ekosystemie ziemi,
• płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej,
• wypalanie traw to duże zagrożenie dla lasów – ogień przenosząc się na obszary leśne niszczy drzewostany, które odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
NIE WARTO RYZYKOWAĆ – NA SKUTEK JEDNEJ, NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI BARDZO ŁATWO STRACIĆ DOROBEK SWOJEGO ŻYCIA, ALE I… SAMO ŻYCIE.

wypalanie traw 2015 3
Pamiętajmy, że wypalanie traw jest NIEBEZPIECZNE A TAKŻE NIEDOZWOLONE!!I

Określa to m.in.:
•    Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627):
Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
Art. 131 pkt.12:„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary- podlega karze aresztu albo grzywny”.

•    Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2014 r., poz. 1153 z późn. zm.):
Art. 30 ust. 3 pkt 3 :”W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości                 do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1)rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2) korzystania z otwartego płomienia,
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

•    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2011 r. Nr 109, poz. 719).
§ 40. ust. 1. mówi, że „w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
 1)  rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
2)  palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
Art. 82, § 1,2,3 i 4 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

wypalanie traw 2015 4

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się  także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej – art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.).  

W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić że wypalanie traw jest nie dość, że środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności.
Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

Opracował: Mł. bryg. mgr Tomasz Mucha
Kierownik Sekcji ds. Kontrolno-Rozpoznawczych

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bolek
bolek
9 lat temu

[quote name=”nn”][quote name=”bolek”][quote name=”nm,”]O zaletach wypalania traw nie doczytałem ? Wypalanie to samo zło czy też daje coś dobrego ? Gdzie obiektywizm ?[/quote]
jeśli znasz jakieś zalety to nas i resztę świata oświeć łaskawie[/quote]
nowa trawa szybciej rośnie a robactwo do sąsiada sie wyprowadzi[/quote]
a oranie pługiem konnym, trójpolówka i młóceniem cepem to szczyt Twoich marzeń?

nn
nn
9 lat temu

[quote name=”bolek”][quote name=”nm,”]O zaletach wypalania traw nie doczytałem ? Wypalanie to samo zło czy też daje coś dobrego ? Gdzie obiektywizm ?[/quote]
jeśli znasz jakieś zalety to nas i resztę świata oświeć łaskawie[/quote]
nowa trawa szybciej rośnie a robactwo do sąsiada sie wyprowadzi

bolek
bolek
9 lat temu

[quote name=”nm,”]O zaletach wypalania traw nie doczytałem ? Wypalanie to samo zło czy też daje coś dobrego ? Gdzie obiektywizm ?[/quote]
jeśli znasz jakieś zalety to nas i resztę świata oświeć łaskawie

nm,
nm,
9 lat temu

O zaletach wypalania traw nie doczytałem ? Wypalanie to samo zło czy też daje coś dobrego ? Gdzie obiektywizm ?

nn
nn
9 lat temu

ludzie nie dajcie sie zwariować. Państwo co rusz wymyśla jakies durne zakazy.Nie wolno, palić traw i zesłych liści, trzymac psa na łańcuchu,a w nocy nie wolno mu szczekać, nie wolno palić w piecu, wyciąć uschłe drzewo w ogródku,sprzedawać pietruszke czy jajek na ulicy miasta itd itd

.
.
9 lat temu

[quote name=”Leszcz K.”]”..kleszcze można tępić w sposób niezwykle skuteczny”…”..I tu tkwi problem nadmiaru kleszczy.”
Pal sześć,gdzie tu logika.[/quote]
W kosztach takiego sztucznego tępienia, podczas gdy naturalnego brak. A te dwa zdania wyrwane z kontekstu i postawione obok, rzeczywiście zatracają logikę.:)

Leszcz K.
Leszcz K.
9 lat temu

„..kleszcze można tępić w sposób niezwykle skuteczny”…”..I tu tkwi problem nadmiaru kleszczy.”
Pal sześć,gdzie tu logika.

theon
theon
9 lat temu

Podnieść ceny węgla – będą palić drogim 😀

bolek
bolek
9 lat temu

Skoro już mowa o smrodzeniu i truciu sąsiadów: co myślicie o paleniu tanim węglem w domach jednorodzinnych? Czy ktoś ma sąsiada dzięki któremu nie możesz zimą przewietrzyć mieszkania? Może wzorem Krakowa powinniśmy w Olkuszu wprowadzić zakaz palenia węglem?

GrzegorzG
GrzegorzG
9 lat temu

[quote name=”rolnik”]wypalanie traw znane jest w rolnictwie od wiekow, do dzis stosowane w Australii i Argentynie.[/quote]
Są kraje gdzie jest kanibalizm czy też Pan czy Pani uważa że to dobre i właściwe – to proszę zamieszkać w takim kraju – w naszej części Świata szanuje się życie innych stworzeń i nie wspomnę że samo wypalanie traw też stwarza zagrożenie dla ludzi

rolnik
rolnik
9 lat temu

wypalanie traw znane jest w rolnictwie od wiekow, do dzis stosowane w Australii i Argentynie.

.
.
9 lat temu

[quote name=”Szczyl.”]Kleszczy mniej będzie.[/quote]
Jedynym sposobem na kleszcze nie jest wypalanie środowiska, bo to nic nie da i tak będą, i tak będzie nadal bolerioza.
Nauka jest już rozwinięta do tego stopnia, że kleszcze można tępić w sposób bardzo selektywny i niezwykle skuteczny w oparciu o ich DNA. Jest to bowiem gatunek pajęczaka, którego żaden inny gatunek nie spożywa w celach odżywczych może jest niesmaczny? I tu tkwi problem nadmiaru kleszczy.

Szczyl.
Szczyl.
9 lat temu

Kleszczy mniej będzie.

PXT
PXT
9 lat temu

Nie ma słów na bezmózgowców podpalaczy. Wszelkie apelowanie pełznie na niczym. Co roku to samo. Krew mnie zalewa jak widzę bezsilność Straży Pożarnej w tym apelowaniu do kretyństwa chowanym na zasadzie zimnego chowu cieląt i Bóg mi świadkiem, że jak spotkam takiego to zrobię to samo co on, ukatrupię na miejscu, może nie ogniem ale czymkolwiek co akurat będzie pod ręką!!!