Powiat

W związku z przypadkami  kradzieży i włamań do domów i mieszkań na terenie powiatu Olkuskiego policja zwraca się do mieszkańców z apelem o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia przed wakacyjnym wyjazdem. Pamiętajmy o tym, że pozostawiając mieszkanie bez nadzoru, znacznie ułatwiamy zadanie przestępcom. Każde włamanie, czy kradzież poprzedzone jest obserwacją przez złodzieja. Dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie mieszkania i sąsiedzka czujność. 

W ubiegłym  tygodniu na terenie naszego powiatu doszło do kilku kradzieży z włamaniem do domów i do budynku gospodarczego. Łupem włamywaczy padły m.in. pieniądze, biżuteria i elektronarzędzia.  14 lipca br. na jednym z osiedli w Olkuszu włamano się do mieszkania, z którego skradziono pieniądze i biżuterię. Do przestępstwa doszło podczas nieobecności domowników. W tym samym dniu włamano się do budynku gospodarczego w Krzykawie i skradziono elektronarzędzia. Dwa dni później w Olkuszu na jednym z osiedli doszło do włamania do mieszkania. Tym razem łupem złodzieja padły pieniądze, słuchawki bezprzewodowe oraz telefon komórkowy. Policja teraz pracuje nad tymi sprawami.

Apelujemy do mieszkańców Naszego powiatu o solidne zabezpieczenie swojego mienia. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy często pozostawiamy nasze mieszkania bez nadzoru.  Konieczna jest sąsiedzka czujność. Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło, w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Przed wyjazdem istotne jest dokładne zabezpieczenie mieszkania  (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.

Nigdy nie zostawiajmy  kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie.  Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody, może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.

Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

Kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania, podejrzany hałas, nieznane osoby na klatce schodowej, parkingu, na posesji sąsiada, skontaktuj się z Policją. Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia  nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
6 dni temu

O różnych możliwościach ogarnięcia tego czytałem na http://damatic.pl/ I dało się z tego coś wyciągnąć, sporo poprawić. Taki kierunek jest słuszny.