tce

Wśród grona 77 szczęśliwców, którym udało się w tym roku pozyskać dotację w ramach wojewódzkiego konkursu Małopolskie Kapliczki 2019 znalazły się dwa zabytkowe obiekty tego typu z terenu gminy Wolbrom. Na prace konserwatorskie, restauratorskie, a także prace budowlane przy zabytkowych kapliczkach w Wolbromiu i Łobzowie trafi kwota 30 tys. zł.

Projekt Małopolskie Kapliczki od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w tegorocznej edycji konkursu złożono aż 149 wniosków na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł. Komisja konkursowa oceniająca wnioski zarekomendowała 77 zadań, a samorząd województwa zdecydował, by na ich realizację przekazać dotację w wysokości prawie 750 tys. zł. Wiele ze starych kapliczek to nie tylko zabytkowe obiekty małej architektury sakralnej, ale także miejsca wciąż żywego kultu religijnego. Dzięki temu stanowią ważny element polskiej historii, dlatego warto dbać o ich dobrą kondycję, ale także pamięć o ich historii.

tcm

Wśród zwycięzców, którym udało się znaleźć na ostatecznej liście beneficjentów projektu jest wymagająca szybkiej renowacji, powstała w 1862 r. kapliczka cmentarna, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu. Ze względu na zatarte i praktycznie nieczytelne napisy, trudno określić jej historię. Istnieje przypuszczenie, że upamiętnia ona jednego z dawnych proboszczów wolbromskich, ks. Franciszka Smółkę. Wykonana z wapienia jurajskiego w formie neogotyckiego nagrobka kapliczka pierwotnie zwieńczona była krzyżem, po którym obecnie został tylko nikły ślad. Fundament został wykonany z czerwonego piaskowca. Kapliczka jest w bardzo złym stanie technicznym, brakuje w niej poszczególnych kamieni, jest popękana, niestabilna i grozi jej zawalenie.

tDSC02626 1

tpr

Drugi obiekt, który uzyskał, podobne jak pierwszy, dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł, to kapliczka przydrożna w Łobzowie. Powstała prawdopodobnie w końcu XIX wieku. Posadowiona jest na wysokiej, wzmocnionej kamiennym murem skarpie, zbudowano ją z czerwonej cegły na rzucie prostokąta i pokryto dwuspadowym dachem, od przodu zwieńczonym trójkątnym szczytem, w którym znajduje się niewielka nisza. Na osi ścian frontowej i obu bocznych widnieją zamknięte półkoliście otwory okienne. Podobnie jak kapliczka cmentarna, obiekt potrzebuje szybkiej interwencji konserwatorskiej ze względu na zły stan techniczny.

Konkurs Małopolskie Kapliczki to program od lat realizowany przez samorząd województwa. Dzięki niemu wyjątkowe obiekty sakralne mają szansę na renowację i zabezpieczenie przed nieuchronnym upływem czasu. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, do tej pory w ramach programu renowacji zostało poddanych aż 370 obiektów. W sumie na ten cel samorząd przekazał dofinansowanie w kwocie ponad 3 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze