tablica PorębaD

Samorząd Województwa Małopolskiego w bieżącym roku przeznaczył ponad 480 tys. zł na realizację programu „Małopolska pamięta”. W ramach rozstrzygniętego niedawno konkursu przyznano 53 dotacji na łączną sumę 489 300 zł. Wśród beneficjentów są gminy z naszego powiatu.

Jak informuje Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego, ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego, w tym miejsc pamięci narodowej i martyrologii, jest jednym z priorytetowych działań samorządu województwa małopolskiego. Wynika to przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności i troski o ich zachowanie oraz przekazanie młodemu pokoleniu etosu patriotyzmu. Dzięki konkursowi „Małopolska pamięta” możliwe będzie odnowienie tych obiektów miejscowej spuścizny, którym grozi nie tylko zniszczenie, ale i zapomnienie.

Ze środków pozyskanych w tego konkursu skorzystają trzy gminy z powiatu olkuskiego.

Dzięki dotacji w wysokości 6 tys. zł zostanie wykonany remont powstałej w 1919 r. kapliczki domkowej św. Teresy przy ul. Kolejowej w Bukownie. Projekt przewiduje również zagospodarowanie terenu wokół zabytku.

Gmina Olkusz zaplanowała remont mogiły polskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939 r. w miejscowości Zawada. Konkursowa dotacja na ten cel wyniesie 3 tys. zł.

Największa kwota, w sumie 33 tys. zł, trafi do gminy Wolbrom, gdzie wyremontowane zostaną dwa obiekty. Pierwszy z nich to pomnik poświęcony pamięci 20 zamordowanych Polaków przy ul. 20. Straconych w Wolbromiu. Upamiętnia on ofiary nazistowskich represji rozstrzelanych 26 stycznia 1944 roku. Początkowo było to również miejsce pochówku ofiar, ale ostatecznie ciała ekshumowano w 1945 roku i przeniesiono do zbiorowej mogiły na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu.

tablica 20 straconych

Drugi projekt związany jest z odrestaurowaniem znajdującego się na parafialnym cmentarzu w Porębie Dzierżnej pomnika upamiętniającego miejsce pochówku mieszkańców wsi, pomordowanych w czasie jej pacyfikacji przez hitlerowców w sierpniu 1944 r.

pomnik PD

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze