Olkusz

Są ludzie, o których pamięta się długo, nawet po ich śmierci – i niekonieczne musi to być ktoś z najbliższej rodziny. Czasem w sercu pozostaje bowiem wdzięczność dla tych, którzy za życia służyli pomocą innym oraz troszczyli się o młodsze pokolenia. Taką postacią bez wątpienia był Julian Kazibut: zasłużony działacz, zawodnik i sponsor olkuskiej piłki ręcznej. To właśnie dzięki niemu szczypiorniak w Srebrnym Mieście wrócił do łask, a SPR Olkusz mógł reprezentować lokalną społeczność grając w żeńskiej Ekstraklasie. Zaraz po śmierci Juliana Kazibuta, ku jego pamięci, zaczęto rozgrywać Memoriał opatrzony jego imieniem i nazwiskiem: turniej został przygotowany z myślą o uczniach z terenu Gminy Olkusz każdego szczebla. Od premierowej edycji handballowe zmagania na parkiecie Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Co roku w maju szczypiorniak ma zatem swoje święto, a szkolne drużyny walczą o jak najlepsze pozycje.

W czwartek 25 maja w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu rozpoczęła się XIII edycja Memoriału Juliana Kazibuta w Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców: pierwszego dnia na parkiecie spotkały się żeńskie drużyny reprezentujące szkoły średnie z terenu Gminy Olkusz, gdzie tytuł sprzed roku obroniły szczypiornistki IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Drugie miejsce przypadło natomiast dla Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, a podium uzupełniły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

W rywalizacji udział wzięły cztery zespoły, które zagrały systemem „każdy z każdym”. Dominacja na boisku IV LO nie podlegała dyskusji, jako że podopieczne Katarzyny Polak pewnie wygrały wszystkie turniejowe mecze, kończąc imprezę z kompletem punktów. Najlepszą strzelczynią z 17 golami na swoim koncie została Pamela Sawicka z ZS nr 4, tytuł najlepszej zawodniczki trafił do Amelii Basary z IV LO, natomiast MVP wśród bramkarek uznano Izabelę Łukasiewicz z II LO. Ceremonię dekoracji, w trakcie której nagrodzone zostaną wszystkie najlepsze zespoły ze szkół podstawowych i średnich, zaplanowano na 7 czerwca przed startem Spartakiady Dzieci i Młodzieży.

Drugi dzień rywalizacji w ramach XIII Memoriału Romana Nowosada w piłce ręcznej przyniósł kolejne rozstrzygnięcia: w gronie uczniów szkół średnich równych sobie nie mieli chłopcy z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, również wygrywając zmagania na parkiecie z kompletem zwycięstw. Podopieczni Agaty Ostrowskiej i Sylwii Molik na podium wyprzedzili ubiegłorocznego triumfatora, czyli Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu oraz Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu, a stawkę turnieju uzupełnili uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Tutaj także grano systemem „każdy z każdym” 2 x 10 minut, a wszystkie spotkania dostarczyły wielu emocji. Królem Strzelców z dorobkiem 11 trafień został Jakub Gałka z ZS nr 1, Najlepszym Bramkarzem uznano Mateusza Woźniaka z ZS nr 4, a tytuł MVP wśród najbardziej wartościowych zawodników trafił do Piotra Sowuli z ZS nr 3.

Poniedziałek 29 maja był z kolei trzecim dniem zmagań w ramach tegorocznego, XIII Memoriału Juliana Kazibuta: rywalizację wśród szkół podstawowych rozpoczęli chłopcy, wśród których najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu. Ubiegłoroczny zwycięzca turnieju, a więc Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu, tym razem musiała zadowolić się drugim miejscem. Bezpośredni mecz pomiędzy obiema ekipami miał jednak na tyle wyrównany przebieg, że o tym, kto stanie na najwyższym stopniu podium, zadecydowały rzuty karne, gdyż po regulaminowym czasie gry obowiązywał remis. Próbę nerwów lepiej wytrzymali podopieczni Jolanty Fatygi i to oni z pięcioma punktami na koncie wygrali Grupę „Złotą”, decydującą o kolejności na miejscach 1-3. Brąz przypadł natomiast dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu.

W turnieju udział wzięło łącznie 10 drużyn, które, przez rundę eliminacyjną, trafiły do trzech grup finałowych. W stawce „Złotej” spotkali się zwycięzcy grup wstępnych, do „Srebrnej” zakwalifikowali się wicemistrzowie eliminacji, a do „Brązowej” przyporządkowano zespoły, które na wstępie uplasowały się na trzecich i czwartych miejscach. Zarówno w fazie eliminacji, jak i w grupach finałowych, grano systemem „każdy z każdym”, 10 minut bez zmiany stron. Podobnie, jak w dniach poprzednich, oprócz miejsc zajętych przez drużyny, wyłoniliśmy także trzy indywidualności: Najlepszym Strzelcem turnieju został autor 15 trafień Filip Nocoń ze Szkoły Podstawowej w Braciejówce, która finalnie została sklasyfikowana tuż poza podium. MVP uznano natomiast Pawła Chabinkę ze Szkoły Podstawowej nr 9, a mianem Najlepszego Bramkarza okrzyknięto Jana Delę ze zwycięskiej ekipy SP 4, który miał ogromny udział we wszystkich zwycięstwach swojego zespołu.

Organizatorami XIII Memoriału Juliana Kazibuta było Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

MOSiR Olkusz/SPR Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze