nocwbib1401

Jak co roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych wśród najmłodszych. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

 

Do udziału w imprezie zapraszane są znane i lubiane osobistości lokalnej społeczności, mające autorytet i znakomity kontakt z dziećmi.
W tym roku w olkuskiej Bibliotece dzieciom czytali:
Pan Dariusz Rzepka – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
Pan dr Włodzimierz Łysoń – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
oraz lekarze stomatolodzy:
Pani Marta Glanc
Pani Anita Kaliś – Swędzioł
Pani Anna Zimowska

Włączając się w obchody Roku Oskara Kolberga i chcąc upowszechnić dokonania wybitego polskiego etnografa i folklorysty, a także tropiciela polskich podań, baśni i legend, tegorocznym hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece były: „Legendy i podania Jurajskiego Szklaku”. Zaproszeni Goście czytali legendy zamieszczone m.in. w książkach ”Legendy Srebrnego Grodu”, „Baśnie i legendy polskie” oraz „Legendy Starego Krakowa” Jana Adamczewskiego . Poza tym dzieci rozwiązywały też różne ciekawe multimedialne zadania i zagadki związane ze znanymi im polskimi baśniami i legendami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki i naklejki z logo Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a szkoły i przedszkola pamiątkowe dyplomy.

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowany został już 23 maja 2014 r. Uczniowie olkuskich przedszkoli nr 3, 4, 7, 8 i 13 oraz z Językowego Przedszkola Niepublicznego KRAINA WIEWIÓREK w Olkuszu obejrzeli spektakl „ W siedem dni dookoła bajek” w wykonaniu krakowskiego Teatru TAK. Bohater Smok Smokowski wędrował po bajkach. Odwiedził on Kaczkę Dziwaczkę, Igłę z Nitką, Lenia, Czerwonego Kapturka oraz wiele innych postaci. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach oraz śpiewały piosenki. Co więcej, przechodząc z jednej bajki do drugiej pomagały Smokowi rozmawiać w języku angielskim.

Spektakl teatralny poprzedzony został wręczeniem nagród laureatom II edycji Miejsko – Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”, będącego podsumowaniem projektów: „Edukacja z Disneyem” i „Cztery pory roku przedszkolaka”. Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli z gminy Olkusz, które uczestniczyły w projektach.

Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Jerzego Kantorowicza, postanowiło przyznać:
W kategorii wiekowej 4-latki: I miejsce – Ricie Satora z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu, II miejsce – Janowi Koczwara z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu i III miejsce – Kai Olszowy z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu

W kategorii wiekowej 5-latki: I miejsce – Wojciechowi Pałkowi z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu, II miejsce – Lidii Ramza z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu i III miejsce – Szymonowi Mazur z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu

W kategorii wiekowej 6-latki: I miejsce – Annie Banyś z Przedszkola Nr 5 w Olkuszu, II miejsce – Emilii Bąk z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu i III miejsce – Hannie Kuś z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu

Jury przyznało również wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Portal Informacyjno-Rozrywkowy CZAS DZIECI.PL, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Na uroczystym rozdaniu nagród obecny był artysta plastyk – Jerzy Kantorowicz.

Dnia 30 maja 2014 r. po raz kolejny w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowana została, w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, NOC W BIBLIOTECE, tym razem pod hasłem „Czary, magia i fizyka – z książką w świat eksperymentów naukowych”. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu .
W imprezie, mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki, wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia poprzedzone były warsztatami naukowymi prowadzonymi przez Laboratorium Pana Korka pt. Odlotowe i wsysające widowisko naukowe o powietrzu. Interaktywny pokaz eksperymentów oraz Dźwięki w zasięgu ręki, czyli budujemy instrumenty. Warsztaty edukacyjne z akustyki. Uczestnicy warsztatów sprawdzili m.in. czy powietrze istnieje, z czego się składa, czy coś waży, czy na nas naciska. Naukowo powiększali słodycze, sklejali szklanki i przyrządzali próżniowe nóżki. Dzieci dowiedziały się również co to jest amplituda dźwięku, jaką najniższą i najwyższą częstotliwość dźwięku potrafimy wytworzyć za pomocą gardła, jak powstaje mowa i co to jest vocoder, gdzie dźwięk jest szybszy: w powietrzu czy w metalu, jak zbudować najprostszy instrument dęty? Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drgającą pamiątkę z zajęć!

Uczestnicy NOCY W BIBLIOTECE wzięli również udział w grach i zabawach integracyjnych, połączonych z głośnym czytaniem utworów z klasyki literatury dziecięcej. Pięć „czarodziejskich” drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Rysowanie portretów czarownic, ułożenie magicznych zaklęć, odgadywanie zaczarowanych zagadek, zjedzenie pierniczka z chatki Baby – Jagi, wyścig w siedmiomilowych butach– to tylko niektóre z nich.
Uczestnikom spotkania zapewniono kolację, na zakończenie zaś wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Dział wystawienniczo-muzealny i promocji Miasta i Gminy Olkusz Miejskiego Ośrodka Kultury oraz olkuską Bibliotekę.

W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom olkuska Biblioteka realizowała również projekt TYDZIEŃ POD ZNAKIEM KSIĄŻKI – w ramach obchodów jubileuszu 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI. Patronat Honorowy nad obchodami jubileuszu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W TYGODNIU POD ZNAKIEM KSIĄŻKI odbyło się szereg zajęć i spotkań mających na celu promocję czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce, a przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i społecznych.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu wzięli udział w zajęciach: KSIĄŻKI – GODNI SZACUNKU PRZYJACIELE, HISTORIA KSIAŻKI oraz HISTORIA PISMA, członkowie DKK oraz czytelnicy olkuskiej Biblioteki spotkali się z Ewą Lipską, dzieci z klas II, III i IV wzięły udział w zajęciach „Rozumiem, co czytam”, a także odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny”.

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece zakończony został  7 czerwca 2014 r. ostatnimi w tym roku szkolnym zajęciami organizowanymi w ramach projektu „Rozumiem, co czytam”. Uczniowie klas II i III ze szkół podstawowych poprzez różne ciekawe ćwiczenia i zadania, rozwijali i doskonalili umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania w czytanym tekście istotnych informacji, logicznego myślenia i zapamiętywania oraz samodzielności, wytrwałości i konsekwencji w działaniu.

7 czerwca 2014 r. odbyły się również kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny”. Tym razem w czasie kreatywnych warsztatów, inspirowanych książką „Legendy polskie. Z Wawelskiego Wzgórza” Ewy Stadtmuller, uczestnicy spotkania m.in. wysłuchali legendy o Smoku Wawelskim, brali udział w zabawie z chustą animacyjną KLANZA „Kogo porwał Smok Wawelski?”, układali historyjkę obrazkową o Smoku Wawelskim oraz wykonali papierowe smoki.
W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również wiele ciekawych imprez, spotkań i konkursów dla dzieci w Filiach PiMBP Nr 3 i Nr 5 w Olkuszu oraz w Filiach w Zedermanie, Kosmolowie, Braciejówce, Osieku, Żuradzie i Gorenicach.

W spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w Tygodniu Czytania brały udział dzieci z Przedszkoli nr 3, 4, 5, 7, 8, 9, 13, z Językowego Przedszkola Niepublicznego w Olkuszu, Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu, Przedszkole w Braciejówce, Przedszkole w Kosmolowie, Przedszkole w Osieku oraz Przedszkole w Zedermanie, a także uczniowie szkół z powiatu olkuskiego: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa w Gorenicach, Szkoła Podstawowa w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Kosmolowie oraz Szkoła Podstawowa w Zedermanie. 

Powiatowa i Miejska  Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze