tydzień czytania

 

Po raz kolejny olkuska Biblioteka włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, tym razem pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. 

Jak co roku, do udziału w imprezie zapraszane są osoby znane w olkuskim środowisku. Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych wśród najmłodszych.

 

Chcąc przypomnieć i upowszechnić szczególną i ponadczasową kolekcję książek dla dzieci wydaną w 2009 r. przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” oraz „Politykę”, będącą wartościową pomocą dydaktyczną w realizacji programów czytania i nauczania wartości, olkuska Biblioteka zorganizowała w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom szereg imprez i spotkań czytelniczych pod hasłem: „Poczytam ci tęczę”.

W tym roku w olkuskiej Bibliotece fragmenty książek pochodzące z tej niezwykłej kolekcji czytali dzieciom: Dr Włodzimierz Łysoń – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkuszu oraz szczypiornistki ze Stowarzyszenia Piłki Ręcznej w Olkuszu: Paulina Leńczuk, Klaudia Wójcicka, Katarzyna Postołek.

Poza tym dzieci rozwiązywały też różne ciekawe multimedialne zadania i zagadki związane ze znanymi im utworami z klasyki literatury dziecięcej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki i naklejki z logo Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a szkoły i przedszkola pamiątkowe dyplomy.

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowany został już 14 maja 2015 r. Powiatowym Konkursem Plastycznym „Poczytam ci tęczę”, skierowanym do uczniów klas od I do III szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

W czasie kiedy komisja oceniała rysunki, uczestnicy konkursu obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „O niegrzecznym Filipku, zielonym ogonie, czarach i co z tego wynikło” w wykonaniu Teatru BAJDURKA z Rabki.

Jury, pod przewodnictwem artysty plastyka – Jerzego Kantorowicza, postanowiło przyznać I miejsce Krzysztofowi Kowali z ZSPI Nr 1 w Olkuszu – Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu, II miejsce – Wiktorowi Cichockiemu ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, a III miejsce – Nikoli Paci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żuradzie. Przyznano również wyróżnienia, które zdobyli: Natalia Sałek ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, Emila Kasperkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, Wiktoria Bakalarczyk ze Szkoły Podstawowej w Chechle, Natalia Grzanka ze Szkoły Podstawowej w Chechle, Izabela Zwolińska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu, Miłosz Duch ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu, Matylda Szproch ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Maria Mittmann ze Szkoły Podstawowej w Osieku, Aleksandra Tarnówka ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie oraz Paulina Micuła ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, portal informacyjno-rozrywkowy CZASDZIECI.PL, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

18 maja 2015 r. z kolei w czasie uroczystej gali wręczone zostały nagrody laureatom III edycji Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”, będącego podsumowaniem m.in. projektów: Edukacja z Disneyem i Cztery pory roku przedszkolaka. Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli z miasta i gminy Olkusz, które uczestniczyły w projektach. Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Przybyli na uroczystą galę laureaci konkursu oraz uczniowie olkuskich przedszkoli nr 3, 4, 7 oraz z Językowego Przedszkola Niepublicznego KRAINA WIEWIÓREK w Olkuszu obejrzeli spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru Lalek PINOKIO z Nowego Sącza.

Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Jerzego Kantorowicza postanowiło przyznać:
W kategorii wiekowej 3-latki: I miejsce – Lidii Tylak z Przedszkola Nr 13 w Olkuszu, II miejsce – Wiktorii Trólka z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu, a III miejsce – Emilii Hajduła z Przedszkola Nr 13 w Olkuszu
W kategorii wiekowej 4-latki: I miejsce – Mirze Mroźnik z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu, II miejsce – Karolinie Molęda z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu, a III miejsce – Amelii Sawczyńskiej z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu
W kategorii wiekowej 5-latki: I miejsce – Agacie Panasiuk z ZSPI Nr 1 – Przedszkola Integracyjnego Nr 9 w Olkuszu, II miejsce – Pawłowi Banysiowi z Przedszkola Nr 5 w Olkuszu, a III miejsce – Jakubowi Lato z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu
W kategorii wiekowej 6-latki: I miejsce – Marcie Jasik z Niepublicznego Przedszkola „Delfin” w Olkuszu, II miejsce – Zuzannie Murdzek z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Klub Przedszkolaka” w Olkuszu, a III miejsce – Liliannie Urban z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: CZASDZIECI.PL – portal informacyjno-rozrywkowy, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Dnia 27 maja czytelnicy olkuskiej Biblioteki, zarówno dzieci jak i dorośli, mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Michałem Rusinkiem – pisarzem, poetą i tłumaczem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Michał Rusinek posiada w swoim dorobku pisarskim kilkanaście książek dla dzieci i dorosłych, jest autorem felietonów o książkach i języku oraz tłumaczem kilkudziesięciu książek z języka angielskiego (m.in. serię książek o misiu Paddingtonie i psie Snoopym, wierszy A. A. Milne oraz książek o Piotrusiu Panu).
Podczas spotkania dla dzieci Michał Rusinek opowiadał o swojej pracy tłumacza, czytał książki, a uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić swoją umiejętność rymowania. Razem stworzyli również utwór literacki – dzieci uzupełniały przypadkowymi przymiotnikami opowiadanie, napisane przez pisarza. Uczestnicy spotkania mogli również poczuć się jak dziennikarze i zadać Michałowi Rusinkowi pytania.

Na spotkaniu dla dorosłych Michał Rusinek opowiedział o swojej współpracy z Wisławą Szymborską, o spotkaniach organizowanych przez poetkę oraz o fundacji, która powstała po jej śmierci. Podczas spotkania nie zabrakło anegdot związanych z osobą noblistki. Autor opowiedział również o swoich planach dotyczących wydania książki o Wisławie Szymborskiej oraz o swojej pracy w Radzie Języka Polskiego

27 maja 2015 r. również w czasie uroczystej gali wręczone zostały nagrody laureatom I edycji Konkursu Plastyczno-Literackiego „LIBRARY GRINDS MY ENGLISH” – BIBLIOTEKA SZLIFUJE MÓJ ANGILESKI, który po raz pierwszy został zorganizowany przez Centrum Języków Obcych IMPULS w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę. Celem konkursu było: rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim, promowanie nauki języka angielskiego, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w doskonaleniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim poprzez powszechny i bezpłatny dostęp do zbiorów w języku angielskim oraz do programów multimedialnych do nauki języka angielskiego, rozwijanie wrażliwości estetycznej i umiejętności plastycznych dzieci oraz umacnianie więzi między rodzicami i dziećmi poprzez wspólną zabawę.

W konkursie plastycznym Jury pod przewodnictwem artysty plastyka – Jerzego Kantorowicza postanowiło przyznać:
W kategorii klasy „0”: I miejsce – Marii Krawczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie, II miejsce – Mai Zub z Przedszkola nr 4 w Olkuszu, a III miejsce – Nadii Piętce z Niepublicznego Przedszkola „Delfin” w Olkuszu. Wyróżnienia otrzymali: Milena Kłapcińska z Przedszkola nr 3 w Olkuszu, Aleksandra Jedynak z Przedszkola nr 13 w Olkuszu, Natalia Juda z Przedszkola nr 13 w Olkuszu, Antonia Zborowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie i Melania Ślęzak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie
W kategorii klasy I-III szkoły podstawowej: I miejsce – Marii Mittmann ze Szkoły Podstawowej w Osieku, II miejsce – Zofii Mittmann ze Szkoły Podstawowej w Osieku, a III miejsce – Antoniemu Golikowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu. Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Nowak ze Szkoły Podstawowej w Ryczówku, Alicja Trólka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu, Stanisław Mączka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu, Michał Węglarz Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie i Oliwia Fulbiszewska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie
W konkursie literackim Jury złożone m.in. z lektorów z Centrum Helen Doron w Olkuszu, postanowiło przyznać:
W kategorii klasy IV-VI szkoły podstawowe: I miejsce – Katarzynie Leśniak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, II miejsce – Amelii Pałce ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu i II miejsce – Janowi Dylągowi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie
W kategorii gimnazja: I miejsce – Monice Domagale z Gimnazjum w Bydlinie, II miejsce Sandrze Kowal z Gimnazjum w Bydlinie, a III miejsce Aleksandrze Muchajer z Gimnazjum w Bydlinie
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Centrum Języków Obcych IMPULS w Olkuszu, CZASDZIECI.PL – portal informacyjno-rozrywkowy oraz olkuską Bibliotekę.
Dodatkowo laureaci pierwszych miejsc otrzymali kupony na bezpłatne trymestry nauki:
Uczeń klasy „O” – bezpłatny trymestr nauki języka angielskiego w Centrum Helen Doron w Olkuszu
Uczeń klasy od I do III SP – bezpłatny trymestr zajęć w olkuskim Uniwersytecie Juniora
Uczeń klasy od IV do VI – bezpłatny trymestr zajęć w olkuskiej Akademii Robotyki
Uczeń gimnazjum – bezpłatny trymestr nauki języka angielskiego w Centrum Języków Obcych IMPULS w Olkuszu

Dnia 29 maja 2015 r. po raz kolejny w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowana została NOC W BIBLIOTECE . Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu. W imprezie, mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki, wzięło udział 29 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia poprzedzone były spotkaniem autorskim z Joanną Krzyżanek – znaną i lubianą autorką wspaniałych książek dla dzieci. Za jej przyczyną dzieci przeniosły się do pachnącej biblioteki Emiliana Apli, weszły do sklepu z czekoladą i dowiedziały się, co zrobić, aby zostać jego właścicielem. Dzieci wykonały też bombonierki z mas pachnących czekoladą, cytryną, migdałami i truskawkami. Uczestnicy Nocy w Bibliotece wzięli również udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez autorkę i przyrządzili przepyszne szaszłyki owocowo–chrupkowe z czekoladowym fondue.
Dodatkową atrakcją dla uczestników Nocy w Bibliotece był pokaz iluzji i magii w wykonaniu krakowskiego iluzjonisty – Marka Lorka.

Dzieci wzięły również udział w grach i zabawach integracyjnych, połączonych z głośnym czytaniem utworów z klasyki literatury dziecięcej. Pięć „baśniowych” drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Zareklamowanie w atrakcyjnej formie swojej baśni, zjedzenie jabłka Śnieżki, stworzenie w aplikacji na tabletach wizerunków czarownic i czarodziejów oraz ułożenie magicznego zaklęcia, wykonanie turbanu Aladyna oraz nosa kłamiącego Pinokia, nawlekanie igły, układanie lodowej łamigłówki Kaja czy wyścig w siedmiomilowych butach – to tylko niektóre z zadań, z którymi musiały zmierzyć się dzieci.

Uczestnikom spotkania zapewniono kolację, na zakończenie zaś wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez portal informacyjno-rozrywkowy CZASDZIECI.PL, Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz Miejskiego Ośrodka Kultury oraz olkuską Bibliotekę. Noc w Bibliotece zorganizowana została również w Filiach PiMBP w Osieku i Gorenicach.

W XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom odbyły się również inne ciekawe zajęcia i spotkania. Dzieci z klas II i III oraz od IV do VI szkół podstawowych wzięły udział w cyklicznych spotkaniach „Rozumiem, co czytam”. Odbyły się również kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny”.

Uczniowie przedszkoli wzięli udział w zajęciach organizowanych w ramach projektów „Cztery pory roku przedszkolaka” i „Edukacja z Disneyem”, a uczniowie młodszych klas szkół podstawowych w zajęciach „Biblioteka dla pierwszaka”, „Biblioteka dla drugoklasisty” oraz „Biblioteka dla trzecioklasisty”. Z kolei uczniowie starszych klas szkół podstawowych uczestniczyli w zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej m.in.: Historia książki, W kadrze. Edukacja filmowa czy Zaprzyjaźnij się z teatrem.
W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również wiele ciekawych imprez, spotkań i konkursów dla dzieci w Filii PiMBP Nr 2 w Olkuszu oraz w Filiach w Zedermanie, Braciejówce, Osieku i Gorenicach.

W spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom brały udział dzieci z Przedszkoli nr 3, 4, 5, 7, 8, 9, 13 w Olkuszu, Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu, Niepublicznego Przedszkola „DELFIN” w Olkuszu, Przedszkola w Braciejówce, Przedszkola w Osieku oraz Przedszkola w Zedermanie, a także uczniowie szkół z powiatu olkuskiego: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa w Gorenicach, Szkoła Podstawowa w Braciejówce oraz Szkoła Podstawowa w Zedermanie.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze