DSC00100

Już po raz 30. szlakiem walk oddziału Hardego ruszył rajd organizowany przez olkuski oddział PTTK oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu. W dwudniowej, pasjonującej i pełnej przygód wędrówce 30. września i 1. października 2016 uczestniczyła młodzież ze szkół z powiatu olkuskiego.

Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” organizowany jest dla upamiętnienia historii działań wojennych na terenie powiatu olkuskiego, a przede wszystkim walk oddziału Partyzanckiego „Surowiec”, dowodzonego przez Gerarda „Hardego” Woźnicę. Dodatkowo propagowana jest tradycja pieszych wędrówek po naszej pięknej okolicy. Młodzi uczestnicy jubileuszowego rajdu zostali podzieleni ze względu na wiek na dwie grupy.

Uczniowie klas V i VI szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pokonali trasę pełną niespodzianek utrzymanych w klimacie konspiracji wojennej, zapewnionych przez olkuski Klub Historyczny im. Armii Krajowej. W piątek 30. września 11 rywalizujących drużyn wyruszyło z Chechła. Na starcie członkowie każdej z uczestniczących w rajdzie drużyn usłyszeli: „dziś jest 21. czerwca 1944 roku” i odtąd musieli wczuć się jak najlepiej w przygotowany scenariusz. Przewidywał on, że jako oddział „spalony” na terenie Zagłębia Dąbrowskiego muszą, zachowując zasady konspiracji, dotrzeć do operującego w lasach powiatu olkuskiego partyzanckiego oddziału leśnego. Aby trafić do celu wszystkie drużyny musiały prawidłowo zrozumieć wskazówki otrzymywane na kolejnych punktach kontrolnych oraz wykonać różne zadania (np. udzielić pomocy medycznej rannemu partyzantowi). Trasa wiodła przez Ryczówek, Ryczów, obok pomnika AK w Borach Kwaśniowskich, szlakiem Pustynnym, przez Zawadkę, aż do stacji turystycznej w Domaniewicach, gdzie piechurzy spędzili noc. W sobotę 1. października uczestnicy rajdu kontynuowali wędrówkę zielonym szlakiem Jaskiniowców i czerwonym szlakiem Orlich Gniazd, aby dotrzeć do miejsca, gdzie stała niegdyś słynna gajówka Psiarskie – baza kwaterunkowa oddziału „Hardego”.

Dla grupy młodszej przygotowano krótszą, jednodniową trasę, tak, by wszyscy uczestnicy mogli już wspólnie spotkać się w niedzielę przy pomniku partyzantów, gdzie odprawiona została msza święta polowa. Po niej nastąpiło ogłoszenie wyników poszczególnych grup biorących udział w rajdowej rywalizacji, rozdanie nagród i posiłek – tradycyjna wojskowa grochówka.

– Chcielibyśmy podkreślić, że każda z drużyn wykazała się bardzo dobrymi umiejętnościami partyzanckimi, jak i wiedzą historyczną – gratulacje dla opiekunów! – podsumował rywalizację drużyn rajdowych jeden z głównych organizatorów Michał Masłowski. Ostateczna klasyfikacja XXX Rajdu Szlakami Walk Żołnierzy Hardego Chechło – Psiarskie – 30.09 – 01.10.2016. przedstawia się następująco:
1. Gimnazjum w Bydlinie – Gerard Woźnica „Hardy”
2. IV LO w Olkuszu – Piotr Przemyski „Ares”
3. IV LO w Olkuszu – Janusz Groszewski „Koliber”
4. SP Jaroszowiec – Gerard Woźnica „Hardy”
5. IV LO w Olkuszu – Kazimierz Kluczewski „Pijok”
6. Gimnazjum nr 3 – Jerzy Kostulski „Wrzos”
7. Samodzielny Korpus Drużyn Strzeleckich Stefan Piątek „Stal”
8. Gimnazjum w Kluczach Stanisław Konieczniak „Zawilec”
9. ZS nr 3 – Józef Lupa „Kukułka”
10. IV LO w Olkuszu – Stefan Piątek „Stal”
11. Gimnazjum nr 1 w Olkuszu – Piotr Przemyski „Ares”

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, Marszałek województwa Jacek Krupa, Posłanka na Sejm RP Agnieszka Ścigaj, OBEP IPN Kraków, Urząd Miasta i Gminy Olkusz oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Przypomnijmy, że podczas II wojny światowej oddział partyzancki o kryptonimie „Surowiec” był największym oddziałem partyzanckim Śląskiego Okręgu Armii Krajowej. Z trzech kompanii w tym oddziale najliczniejsza była druga, dowodzona przez Gerarda Woźnicę – ps. konspiracyjny „Hardy”, który później został dowódcą całego oddziału. Partyzanci walczyli głównie w powiecie olkuskim i wsławili się m.in. akcją na niemieckie magazyny w pobliżu Wolbromia. Organizowana przez PTTK coroczna wędrówka szlakiem żołnierzy Hardego jest nie tylko okazją do wspomnień i popularyzacji wojennych dziejów, ale także swoistym hołdem dla bohaterskich partyzantów.

{joomplu:63907}{joomplu:63884}{joomplu:63860}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze