OGŁOSZENIE UMIG OLKUSZ

Burmistrz Roman Piaśnik odebrał w ostatnim czasie dwie prestiżowe nagrody. Zamek Rabsztyn został doceniony w konkursie „Zabytek Zadbany”, a ekspozycja Podziemny Olkusz uzyskała certyfikat specjalny w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021.

– Bardzo się cieszę, że grono tak znakomitych specjalistów doceniło prace, jakie od lat prowadzimy na zamku Rabsztyn i jestem dumny, że ekspozycja Podziemny Olkusz znalazła się w gronie najlepszych produktów turystycznych roku. Te nagrody są dowodem, że potrafimy wykorzystać potencjał, jakim są nasze zabytki i atrakcje turystyczne. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili i serdecznie zachęcam do odwiedzania naszych obiektów. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Zamek Rabsztyn otrzymał nagrodę w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”. „Prace wykonywane były zgodnie z Kartą ochrony historycznych ruin Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków wraz z pełnym zakresem badań archeologicznych i architektonicznych. Zastosowane rozwiązania pozwoliły zabezpieczyć i wyeksponować najcenniejsze odkryte relikty gotyckie i renesansowe oraz przedstawić w czytelny sposób zarówno historię zamku, jak i kolejne fazy działań konserwatorskich.” – czytamy w uzasadnieniu nagrody, podpisanym przez prof. Magdalenę Gawin – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Od maja tego roku, kiedy zamek po dwuletniej przerwie został otwarty dla turystów, odwiedziło go prawie 60 tys. osób.

Drugą nagrodę – certyfikat specjalny – Polska Organizacja Turystyczna przyznała ekspozycji Podziemny Olkusz. Od 22 maja, kiedy atrakcja została udostępniona zwiedzającym, odwiedziło ją 21 tys. osób. Warto dodać, że także Juromania, w której od początku bierze udział Olkusz i zamek Rabsztyn, otrzymała certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 oraz certyfikat internautów.

– Nie ulega żadnej wątpliwości, że miejsca uhonorowane Certyfikatami POT to najbardziej wyróżniające się atrakcje turystyczne na mapie Polski. Posiadanie Certyfikatu to ogromny prestiż i potwierdzenie jakości turystycznych doznań – mówił podczas gali wręczenia nagród prezes POT Rafał Szlachta.

Warto dodać, że w ubiegłym roku „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” został laureatem konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku”, a przed dwoma laty projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” znalazł się w finale tego plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze